Deník N

Odcházení krizové manažerky. Merkelová je dál nejoblíbenější, ale vládne na volnoběh a její pozice slábne

Foto: Pavel Polák, Deník N
Foto: Pavel Polák, Deník N

Angela Merkelová má před sebou poslední necelé dva roky v aktivní politice. Na podzim příštího roku už na post kancléřky kandidovat nebude. Čeká ji politický důchod, na který se podle svých slov těší. I na konci vládnutí zůstává kancléřka nejoblíbenějším politikem v zemi. Jejích dosavadních čtrnáct let v kancléřském úřadě jí zaručuje významné místo v budoucích učebnicích německého dějepisu. Vyznění „merkelovské éry“ bude ovšem hodně záviset i na zbývajících měsících jejího vládnutí.

Němci mají svou kancléřku rádi. Podle posledního průzkumu agentury Emnid z přelomu roku je Angela Merkelová nejoblíbenější a nejdůvěryhodnější političkou spolkové republiky. Popularita kancléřky je setrvalá a bez zásadních výkyvů.

Dokonce ani během migrační krize, kdy čelila kritice za svou uprchlickou politiku, na ni Němci nezanevřeli. Její oblíbenost se ani ve vypjatém roce 2016 podle průzkumů veřejnoprávní televize ARD nepropadla pod 45 procent.

Kancléřka si získala důvěru německé veřejnosti především jako krizová manažerka. Během svého prvního funkčního období musela zažehnat hrozící ekonomickou krizi, která se přelévala ze Spojených států. Že ji Německo a jeho hospodářství přečkalo takřka bez úhony, vděčí země právě krizovému managementu kancléřky, státním investičním pobídkám a rychlým opatřením na pracovním trhu.

Její druhé kancléřství pak určovaly dluhové krize jihoevropských zemí, které přerostly v krizi celé eurozóny, a tím pádem v krizi evropské integrace. Pro Německo bylo ve hře příliš, protože žádná evropská země nespojila svou politickou a ekonomickou budoucnost se sjednocenou Evropou tak těsně jako právě Německo. Že krize eurozóny nevedla k rozpadání evropského projektu, si může k dobru připsat i Angela Merkelová.

Význam Německa ve světě s Merkelovou vzrostl

Že je Německo evropskou hospodářkou velmocí, bylo nesporné už za vlády předchozích kancléřů. Ovšem až Angele Merkelové se podařilo tuto ekonomickou moc přetavit i v politickou. Německo se za její vlády stalo významným hráčem na mezinárodní politické scéně, což se jasně projevilo během jejího třetího funkčního období.

Po ruské anexi Krymu a válce na východě Ukrajiny převzal Berlín iniciativu a snažil se v tandemu s Paříží urovnat konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Přestože se to stále nepodařilo, Německo si uvědomilo, že má na mezinárodní scéně váhu a také svůj díl globální zodpovědnosti.

Bundestag. Foto: Stefen Voß, Flickr (CC BY 2.0)

Vláda Angely Merkelové se v Německu překrývá s obdobím hospodářského růstu, ekonomické i politické stability a také se znovuobjeveným pocitem národní hrdosti. Ne všechno

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Německo

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější