Deník N

Léčba budoucnosti. Lidé po mrtvici či po úrazu se zotavují na dálku díky telemedicíně

Ilustrační foto: Adobe Stock
Ilustrační foto: Adobe Stock

Mrtvice nebo těžký úraz hlavy postihnou každý rok desítky tisíc Čechů, kteří se po návratu z nemocnice často ocitají ve vzduchoprázdnu. Na logopedii či rehabilitaci čekají týdny až měsíce. Potřebují přitom začít cvičit hned. Navíc jsou závislí na pomoci druhých, a někdy tak nemohou za péčí pravidelně dojíždět. Rehabilitační ústav Kladruby proto v pilotním projektu na desítkách pacientů zkouší poskytovat terapie pomocí telemedicíny.  

Dvaatřicetiletý Vojtěch z pražských Stodůlek měl před třemi lety těžký úraz hlavy s trvalými následky. Řadu věcí se musí znovu učit, a proto potřebuje intenzivně procvičovat tělo i mysl. Pohybuje se na vozíku, a proto každá výprava za lékaři je pro jeho rodinu velmi náročná.

Díky pilotnímu projektu rehabilitačního ústavu ale může trénovat myšlení a komunikaci na dálku. Zatímco Vojtěch sedí v pohodlí obýváku svého domu, psycholožka Vladimíra Plzáková ordinuje v sedmdesát kilometrů vzdálených Kladrubech. K zahájení terapie nepotřebuje žádnou zvláštní techniku ani aplikaci.

Jednatřicetiletý Vojtěch z pražských Stodůlek je už tři roky po těžkém úrazu hlavy. Za rehabilitací, při které se znovu učí cvičit paměť, přitom nemusí dojíždět. Stačí otevřít počítač, Skype a program pro komunikaci s terapeutkou. Foto: Iva Bezděková, Deník N

Mladík zamává přes Skype na terapeutku Vladimíru Plzákovou a lekce takzvaného webináře začíná. Po pár minutách zahřívacího rozhovoru posílá terapeutka

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější