Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kulturní rok emocí: zemřel Karel Gott, Staříci se mstili za naše Bez vědomí, zaplavil nás ne zrovna radostný Serotonin

Zpěvák Karel Gott. Foto: ČTK
Zpěvák Karel Gott. Foto: ČTK

Projděte si spolu s Deníkem N události v kultuře.

Naší redakcí nejoblíbenější filmový kritik Kamil Fila se ohlédl za nejvýraznějšími (to jest ne nutně nejnavštěvovanějšími nebo nejoceňovanějšími) filmy roku 2019. Seznam není sestaven podle pořadí, spíše s ohledem na to, aby se v něm neopakovaly stejné žánry a přístupy k filmu.

Stejně jako loni jsme koncem roku vyhlásili v redakci „anketu“ s výzvou, jaké knihy nás v poslední době oslovily. Výsledek je pestrý, stejně jako náš redakční tým. Jestli vám chybí tipy na dobré čtení, nahlédněte na ty naše.

Cena Jindřicha Chalupeckého, nejsledovanější ocenění na české umělecké scéně udělované mladým umělcům, obvykle prostřednictvím mezinárodní poroty ukazuje, jak se proměňuje umělecký jazyk. Tendence oceňovat spíše konceptuální umění pokračuje, letos snad dokonce nejvyhroceněji. Co bylo ale letos nové či alespoň mimořádně výrazné, byl aktivistický způsob instalace nominovaných děl.

Divadlo Na Fidlovačce uvedlo hru Dánská dívka popisující první transgender operaci na světě. Již hra samotná je mimořádná, ale neméně silný je příběh za její českou inscenací, která je jedinou divadelní adaptací původního románu na světě. Dramaturgyně Kateřina Jonášová má totiž v rodině transgender dítě. Rozhovor s ní dává nahlédnout do všech bolestí a nadějí, jaké taková situace přináší.

Jan Kudláček je vedoucím zahraničního oddělení Deníku N, ale také velký fanoušek kapely Pink Floyd. Podrobný text o 40. výročí slavného dvojalba The Wall je tudíž poněkud osobní…

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Kultura, Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější