Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pokuta dvě stě tisíc je moc. Zemská domobrana končí, obává se chystaného zákona

Příslušníci Zemské domobrany na oslavách dne válečných veteránů v listopadu 2018 v Brně. Foto: Facebookový profil jednoho z členů ZD
Příslušníci Zemské domobrany na oslavách dne válečných veteránů v listopadu 2018 v Brně. Foto: Facebookový profil jednoho z členů ZD

Jedna z českých skupin, které se označují za domobranu, oznámila ke konci roku ukončení činnosti. Spolek s názvem Zemská domobrana to na svém webu oficiálně zdůvodnil obavami ze zákona o nakládání se zbraněmi. Jeho návrh je připravený k projednání ve Sněmovně a obsahuje i zákaz činnosti ozbrojených skupin občanů.

Zemská domobrana oficiálně oznámila ukončení činnosti na svém webu i na sociálních sítích. Ze sarkasticky formulovaného příspěvku vyplývá, že důvodem byly obavy z připravovaného zákona, který má činnost podobných uskupení zakázat. Potvrzují to i odpovědi administrátora profilu Zemské domobrany na komentáře pod facebookovým příspěvkem.

„Domobranci nic nevzdávají. Pouze nechtějí, aby je režim, který už si přestal hrát na demokracii, začal existenčně likvidovat. Vždyť kdo z nás, normálně pracujících, má na pokutu 200 tisíc pro ministerstvo vnitra,“ reaguje administrátor na jeden z komentářů.

Až dvousettisícová pokuta bude za činnost ozbrojených skupin hrozit, pokud vstoupí v platnost novela zákona o nakládání se zbraněmi. Její návrh leží ve Sněmovně, zatím neprošel ani prvním čtením. Na textu se však shodli poslanci všech stran, takže je pravděpodobné, že projde a začne platit v polovině příštího roku. Podpořila ho i SPD, podle níž zákon předejde případným ozbrojeným aktivitám islamistů, zatímco domobran se podle předsedy SPD Tomia Okamury nijak nedotkne.

„Cílem návrhu zákona je zejména znemožnit, aby se paramilitární skupiny fungující mimo relevantní bezpečnostní systém České republiky vyzbrojovaly a aby se zbraněmi usilovaly o prosazování svých ideologických cílů. Činnost takových uskupení je neslučitelná s demokratickou podstatou České republiky coby právního státu,“ stojí v důvodové zprávě k návrhu zákona.

Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější