Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vánoce chudých rodin: ať jsme zase spolu, není hlad a máme konečně normální bydlení

Mnohé chudé rodiny sní sen opustit ubytovnu a mít vlastní bydlení. Ilustrační foto: Karolína Poláčková
Mnohé chudé rodiny sní sen opustit ubytovnu a mít vlastní bydlení. Ilustrační foto: Karolína Poláčková

Co si přejí k Vánocům chudé brněnské rodiny, které nemají na dárky a často ani na jídlo? Deník N osudy dvou z nich sledoval celý rok od minulých svátků. První si přeje, aby byli zase všichni spolu, protože děti skončily v dětském domově. Druhá by se chtěla zbavit nejistoty a mít konečně svoje bydlení.

Loni touhle dobou už stál v obýváku u Polákových třpytivě nazdobený stromeček. V kuchyni se batolily děti, které se těšily na Vánoce, a i když rodina neměla moc peněz, všichni byli rádi, že jsou spolu.

Předchozí svátky totiž strávili na nelegální ubytovně v Šámalově ulici, odkud museli po jejím zrušení odejít. Od města nakonec dostali třípokojový byt v pavlačovém domě v Husovicích, který si pomalu zařizovali nábytkem. Vypadalo to, že jsou z nejhoršího venku, protože měli aspoň slušné bydlení.

„Hlavně ať mají děti jídlo a netrpí hladem. Ať neprožíváme to, co dřív. Žijeme chudobně, ale jsme rádi, že nejsme na ulici,“ přál si před loňskými Vánoci Igor Polák.

Celý rok stoupal každý den po úzkém točitém schodišti ke svému bytu kolem sochy svatého Václava v životní velikosti ve výklenku v mezipatře. Prvnímu českému světci se za ten rok ještě víc udrolily prsty, v nichž drží štít a kopí.

V bytě Polákových je teď ale ponuré ticho. Z pokoje zmizela postýlka, kde spával nejmenší, roční chlapeček. V rohu kuchyně není ani stoleček, u kterého si loni kreslila pětiletá holčička. Přála si pod stromeček kočárek pro panenku. A po místnosti nepobíhá dvouletý chlapec, který se nehnul od maminky.

Na lavici u prázdného stolu se zeleným igelitovým ubrusem sedí jen pohublý Igor a jeho žena Mirka. Na stromeček a dárky nemají ani pomyšlení, stejně jako na chladnoucí čaj na kuchyňské lince. Oba pláčou.

„V červnu, zrovna jsme se to ráno chystali s dětmi na vyšetření do nemocnice, zastavilo před domem několik aut.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Brno

Chudoba

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější