Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Návrat starých časů v centru Prahy, kritik Huawei skončil a příliš skromný objevitel Putina

Enko. Ilustrační foto: Deník N
Enko. Ilustrační foto: Deník N

Z dnešních reportáží a komentářů Deníku N a dalších médií vybírá Jan Moláček.

V první pražské městské části se hroutí koalice. Uskupení My, co tady žijeme vypovědělo koaliční smlouvu. Vládnout chce s TOP 09, ANO a ODS. „Uděláme maximum, abychom zabránili návratu starých pořádků,“ prohlásil starosta Pavel Čižinský za Prahu 1 sobě. Už na úterním zastupitelstvu se tak podle Prokopa Vodrážky možná rozhodne, jestli bude pokračovat koalice, která začala mimo jiné řešit problémy spojené s alkoturismem v centru metropole.

Varoval před Huawei, ale už nebude. Alespoň ne z funkce ředitele úřadu pro kybernetickou bezpečnost – řeč je totiž o Dušanu Navrátilovi, kterého vláda z čela úřadu odvolala. Jako první tuto informaci dnes přinesl Deník N. Premiér Andrej Babiš to odůvodnil nedostatečnými manažerskými a komunikačními schopnostmi, zjistil Lukáš Prchal.

Mluvit s Valentinem Jumaševem se novinářům nepodaří často. Někdejší poradce prvního ruského prezidenta Borise Jelcina byl u toho, když se v prosinci 1999 v Kremlu rozhodovalo, kdo bude novým mužem číslo jedna. Na silvestra Jelcin nečekaně rezignoval a většina světa poprvé slyšela jméno Vladimir Putin. Petra Procházková s Jumaševem mluvila během jeho návštěvy v Praze.

Měl by se Andrej Babiš obávat, že se proti němu sjednotí demokratické opoziční strany? Staré i novější příkopy mezi nimi popisuje Barbora Janáková.

Ruská ambasáda dál pronajímá diplomatické byty v rozporu s českými zákony. Několik nájemníků Česko vyhostilo, zjistil Lukáš Prchal.

Co přinese Spojenému království vítězství konzervativců a brexit? Zůstane vůbec spojené? Povolební situaci analyzuje Ivan Kytkav dalším textu také Michael Žantovský.

Kdo a proč se pokusil rozkopat místo, kde se může nacházet hrob nacistického pohlavára Reinharda Heydricha? Tajemným činem s nejasnou motivací se zabývá berlínská policie a také náš německý zpravodaj Pavel Polák.

V českém překladu vychází pozoruhodná kniha předního švýcarského psychiatra, upozorňuje Eva Mošpanová. V Malé knize o duši se Achim Haug pokouší vyvracet mýty o duševních nemocech.

Co píší jinde

Týdeník Respekt se v komentáři zamýšlí nad odvoláním šéfa kybernetického úřadu Dušana Navrátila. Podle něj Navrátilovi podřízení, včetně dočasně pověřeného šéfa NÚKIB Jaroslava Šmída, čínské kybernetické hrozby nepodceňují. Otázka je, zda nebude chtít vláda při výběru nového ředitele potěšit prezidenta Miloše Zemana, který Huawei a Čínu naopak propaguje.

Komerční sdělení: Chcete vidět na Štědrý den prasátko a pomoci lidem v nouzi? Eat This Paper je první jedlý papír, který bojuje proti hladu. Darujte ho sobě nebo svým blízkým. Podpoříte tak projekty humanitární organizace CARE, která po celém světě bojuje proti chudobě a hladu. Děkujeme a dobrou chuť!

Dovolená v Rakousku vyústila pro německého turistu v bizarní soudní spor s nečekaným koncem, který popisuje britský The Guardian. Turista si stěžoval v referencích na internetu, že v recepci visely fotografie „nacistického dědečka“ majitele hotelu. Ten nejprve u soudu dosáhl smazání negativních referencí s tím, že jeho předek byl pouze vojákem Wehrmachtu, nikoliv nacistou. Jenže turista zapátral v berlínském archívu a prokázal, že dotyčný byl skutečně členem NSDAP. Od hotelu dostane deset tisíc eur.

V zítřejším Deníku N najdete

  • Babišův málo známý byznys s léky na těžké nemoci
  • Rozhovor s tramvajákem, který pomohl klukovi z Anglie a stal se hvězdou sociálních sítí
  • Tajemství boxerských úspěchů Jaromíra Soukupa

To je pro dnešek vše. Ovšem pokud máte rádi fantasy s příměsí černého humoru, jeden tip bychom pro vás ještě měli. Andrej Babiš se v tomto žánru etabloval už svou prvotinou „O čem sním, když náhodou spím“, silný zážitek ale slibuje i pokračování s názvem Národní investiční plán. Hezké počtení!

Foto: Vláda ČR

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější