Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Astronautky, fotbalistky i státnice. Ženy v roce 2019 prorazily další skleněné stropy

Pravidlo každého kolektivu, jedno jak velkého či malého, je, že čím je různorodější, tím je silnější. Foto: Pexels
Pravidlo každého kolektivu, jedno jak velkého či malého, je, že čím je různorodější, tím je silnější. Foto: Pexels

Možná při čtení následujících řádků budete mít pocit, že si ženy celou tu chválu nezaslouží. Je přece o činnostech, které muž zvládají dlouhé roky, tak co ten humbuk? Právě proto.

Muži mohou všechnu tu pozornost věnovanou astronautkám, političkám nebo fotbalistkám považovat za nespravedlivou. Pomyslet si, že oni taky dřeli, a nikdo je u toho nechválil, že to jako muži zvládli. Ženy ale tento pocit zaraženého údivu dobře znají – to když se tleská tatínkům, že se bez následků zvládli postarat o své děti, přičemž u jejich matek je to považováno za samozřejmost a běda, když to tak není.

Přesto je ten fakt, že ženy se dostaly na vrchol oborů, kterým dosud dominovali muži, důležitý. A je to důležité pro všechny. Toto jsou totiž ty momenty, které v nás boří dlouho zažité šablony. Žádná slova, poučky nebo teorie, ale to, když vidíme na místě, kde stál dosud muž, stanout ženu, a naopak.

Vizuální vjem následovaný praktickou zkušeností nejúčinněji pomůže pochopit, že jsme se kdysi navzájem někam zařadili a tím jsme se omezili. Že toho umíme víc, než jsme si mysleli, a o tom, v čem jsme dobří, nerozhoduje naše pohlaví, ale naše

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Pozitivní zprávy

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější