Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čtvrtinu elektřiny máte z Česka, vzkázal Babiš protijadernému Rakousku. Jak je to ve skutečnosti?

Premiér Andrej Babiš před jednáním summitu v Bruselu. Foto: ČTK
Premiér Andrej Babiš před jednáním summitu v Bruselu. Foto: ČTK

Premiér Babiš v Bruselu argumentoval čísly, která nemají oporu v realitě. Česko se na rakouské spotřebě elektřiny zdaleka nepodílí v takové míře, jak předseda vlády tvrdil.

Předseda vlády Andrej Babiš v Bruselu důrazně hájil jadernou energetiku. Zahraničním novinářům řekl, že na blíže nespecifikovaném interaktivním grafu viděl, že Česká republika toho dne ráno vyráběla 32 % své produkce elektřiny z jádra. „Zábavné je, že ve stejném okamžiku Rakousko, které nesouhlasí s využitím jaderné energie, dováželo 25 % energie z České republiky,“ dodal k tomu. Tím také argumentoval, proč je jádro pro evropskou energetickou a ekologickou politiku nezbytné.

Tuto myšlenku ještě rozvinul ve svém týdenním hlášení na Facebooku. „Když si naši sousedi v Rakousku chtějí ráno uvařit kafe nebo vyfoukat vlasy, tak celá čtvrtina elektrické energie pochází odkud? No z Česka. Z Temelína. Z Dukovan. Z jaderných i uhelných elektráren. Takže pokud bychom jim proud nedodávali, tak si ve Vídni asi ani neuvaří kafe,“ napsal premiér.

Aniž bychom nyní jakkoli hodnotili užitečnost, bezpečnost a efektivnost jaderné energetiky, podívejme se na čísla, o nichž premiér mluvil.

Nejen vyvážíme, také dovážíme

Česká republika je významným vývozcem elektrické energie, dokonce jedním z největších na světě. V roce 2018 jsme vyrobili 88 TWh (terawatthodin) elektrické energie, z čehož 25,5 TWh připadlo na export. To je skoro třicet procent. (Kvůli mezinárodní srovnatelnosti dat zde mluvíme o tzv. hrubé výrobě. Často se od ní odčítá energetická spotřeba samotných elektráren, přenosové a rozvodné soustavy. Tím se dojde k netto výrobě. Ta v roce 2018 činila 82 TWh. I s tímto číslem se můžete setkat.)

Už tady je však potřeba dát pozor na souvislosti.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ověřili jsme

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější