Deník N

Poslanci chtějí obsadit rady zaměstnaneckých pojišťoven. Jsme volení zástupci lidu, vysvětluje jeden z nich

Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Do křesel v dozorčích a správních radách zaměstnaneckých pojišťoven by mohli usednout poslanci. Členové sněmovního Výboru pro zdravotnictví totiž odhlasovali pozměňovací návrh novely zákona z pera lidovce Víta Kaňkovského. Podpořili ho hlavně poslanci vládních stran, včetně hnutí ANO. Postavili se tak návrhu, který do Sněmovny poslal jejich vlastní ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví chce, aby do vedení pojišťoven mohl kandidovat kterýkoliv jejich pojištěnec, který získá padesát podpisů. Volební hlasy by pak měli jednotlivci i právnické osoby, které se aspoň čtyřmi promile podílejí na celkovém pojistném. Třetinu členů by podle ministra Adama Vojtěcha i nadále volila vláda.

Pravidla pro fungování zaměstnaneckých pojišťoven ministerstvo mění kvůli říjnovému rozhodnutí Ústavního soudu. Podle něj byl dosavadní princip výběru členů diskriminační, protože se opírá o dřívější postavení zaměstnaneckých pojišťoven. Původně totiž byly určené jen pro konkrétní skupiny pojištěnců, které mohly být upřednostňovány při výběru do rad. Podle Ústavního soudu se tak snižovalo právo ostatních pojištěnců se na správě pojišťoven podílet.

„Ministerský návrh se nám jeví jako klopotný a kostrbatý,“ řekl Deníku N poslanec ANO Miloslav Janulík, který se přiklonil k pozměňovacímu návrhu lidovce Víta Kaňkovského, stejně jako těsná většina členů výboru. Ten chce rady zaměstnaneckých pojišťoven obsazovat stejným principem jako u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Třetinu by tak volila vláda a zbývající členy Sněmovna podle poměrného zastoupení stran v dolní komoře. V současné správní radě VZP přitom poslanci tvoří většinu členů zvolených sněmovnou.

Jak ukazuje výsledek hlasování ze zdravotního výboru, který má redakce k dispozici, návrh v neprospěch vládní novely podpořili především

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější