Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Británie chce brexit a Johnsona, odmítla Corbyna a socialismus. Konzervativci vs. labouristé 365 : 203

Vítěz voleb Boris Johnson. Foto: ČTK/ZUMA/Andrew Parsons
Vítěz voleb Boris Johnson. Foto: ČTK/ZUMA/Andrew Parsons

Britské předčasné volby výrazně vyhrála Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona. Dostala od voličů pohodlnou většinu v Dolní sněmovně a podle Johnsona i „nový silný mandát pro dokončení brexitu“. A zatímco konzervativci oslavují drtivé vítězství, ostatní kromě Skotské národní strany se vzpamatovávají z porážky.

„Díky všem napříč naší skvělou zemí, kdo hlasovali, kdo pomáhali jako dobrovolníci, kdo kandidovali. Žijeme v nejlepší demokracii na světě,“ píše se na twitterovém účtu Borise Johnsona už v první reakci na exit polls – odhady od volebních místností – půl hodiny před půlnocí českého času.

V děkovném projevu k voličům Boris Johnson řekl, že bude pracovat „dnem a nocí“, aby jejich důvěru splatil. Se silným mandátem, který jeho strana získala, mohl zopakoval svá dřívější slova, že vyvede království z EU a „žádná jestli a žádná ale“.

Podle Johnsona jde o „nový úsvit“ pro zemi.

Poděkoval i labouristům, kteří hlasovali pro konzervativce s tím, že on povede „vládu lidu“ (to je nový povolební slogan jeho toryů). „Jednou se možná k labouristům vrátíte, a pokud ano, jsem poctěn, že jste svou důvěru vložili ve mě, a nikdy nebudu brát vaši podporu jako samozřejmou jednou provždy,“ sliboval.

368 křesel pro konzervativce byl první noční odhad drtivého vítězství strany premiéra Johnsona v předčasných parlamentních volbách. Exit polls pro BBC, Sky News a ITV na obrazovce na Broadcasting house v nočním Londýně. Foto: Jeff Overs / BBC / Reuters

Lídr labouristů Jeremy Corbyn označil volební noc za velké zklamání a oznámil, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Brexit

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější