Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Sledování novinářů je pro Pentu normální. Zjistili jsme, jak má rozložené síly

Koláž titulních stran Deníku N. Foto: Deník N
Koláž titulních stran Deníku N. Foto: Deník N

Velkou část zítřejšího tištěného vydání Deníku N věnujeme slovensko-české finanční skupině Penta, která nyní na Slovensku čelí veřejnému tlaku kvůli nahrávkám jejího spolumajitele Jaroslava Haščáka v korupční kauze Gorila. Část textů jsme vydali už během dneška. Jimi i dalšími články z produkce Deníku N vás provede Jan Pavec.

Začněme hned jedním silným rozhovorem. Eliška Hradilková Bártová rozpovídala PR manažera Penty Martina Danka. Ten se přiznává k tomu, že se skupina snažila získat vliv na politická rozhodnutí, stejně jako ke kontaktům s lidmi ze „šedé zóny“. „Že se setkáváte s temnějšími postavami, k byznysu patří a nedá se to úplně oddělit,“ prohlásil Danko v rozhovoru pro Deník N. Řekl také, že shromažďování informací o novinářích považuje za normální komunikační zápas.

Eliška se také podívala do vlastnické struktury skupiny, která přesné vlastnické podíly jednotlivých majitelů doposud nechtěla zveřejnit. My je díky dokumentům z několika zahraničních obchodních rejstříků přinášíme v přehledné grafice.

Pražským zastupitelstvem hýbe otázka, jestli uzavřít nevěstinec v holešovické tržnici, který sídlí v městské budově. Petici za jeho zachování měla podepsat už více než tisícovka lidí, její autoři argumentují například tím, že pomohla k relativně nízkému rozšíření nemoci AIDS. V textu je ale také dost informací, které nejsou tak úplně pravdivé. Více v textu Báry Janákové.

Za „tradiční rodinu“ se v našich končinách běžně označuje matka s otcem vychovávající několik dětí. Tento pro zemědělské společnosti velmi netypický model fungování ale prosadila až středověká církev, čímž dala vzniknout západní společnosti, jak ji známe dnes, píše biolog Jan Toman.

Držitelka ceny Magnesia Litera Petra Soukupová napsala knihu o divných dětech. Jsou prý zajímavější, protože jsou jiné, říká v rozhovoru s Janou Ciglerovou. Podle spisovatelky má každé svoji divnost a je to tak dobře.

A Janě Ciglerové ještě na závěr velká gratulace, v Itálii převzala evropskou novinářskou cenu Amerigo Media Award. Získala ji za své reportování o Spojených státech i pravidelný sloupek Americký deník, který vyšel i jako samostatná kniha. Na diplomu je sice napsáno Jana Ciclerová, ale rozhodli jsme se, že jí to budeme věřit.

Cena pro Janu Ciglerovou (pravděpodobně). Foto: Jana Ciglerová, Deník N

Komerční sdělení: Díky gigabitové infrastruktuře spolupracující s inteligentními monitorovacími řešeními budou moci energetické sítě sledovat využití energií v různých fázích dne i roku. Tím pádem inteligentní systémy udrží sítě vyvážené v reálném čase z mnoha zdrojů a pomohou snížit spotřebu a emise.

V zítřejším Deníku N dále najdete:

Obrázek
  • Profil zakladatelů skupiny Penta Jaroslava Haščáka a Marka Dospivy
  • Rozhovor o negativních dopadech módního průmyslu
  • Rasisté se plíživě vrací do psychologie

Co napsali jinde:

Každý druhý byt v českých velkých městech si uhradí kupující z vlastního. Píší o tom Hospodářské noviny. Česká národní banka tak má se svojí regulací hypoték jen omezenou možnost zkrotit vysoké ceny bytů.

Klinika Iscare patřící firmě ze svěřenského fondu Andreje Babiše dostala loni před Vánocemi pěkný dárek. Všeobecná zdravotní pojišťovna jí totiž vyplatila mimořádné navýšení ročního limitu pro její péči. Iscare přitom během roku dostala takových finančních injekcí několik a jiná zdravotní zařízení jsou naopak hluboce podfinancovaná, píše server Seznam Zprávy.

Notes

Hlavní, Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější