Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes Deníku N: Nevzrušivé hlasování, nejlepší premiér Babiš a vnitro zkouší z Bible

Foto: Gabriel Kuchta Deník N
Foto: Gabriel Kuchta Deník N

Jsou dny, kdy se odehrává velmi důležitá událost, ale nikoho vlastně moc nezajímá, protože je předem jasné, jak dopadne. Takovým dnem je právě tento pátek, kdy vláda Andreje Babiše ustála hlasování o nedůvěře. Děním sněmovním i nesněmovním provází Jan Jiřička.

K vládní krizi

Sedm hodin řečnění. Poslanci jako tradičně využili takto exponované hlasování k verbální exhibici. Babiš a jeho lidé pokračovali ve své obhajobě, opozice opakovala argumenty známé již z předchozích dnů, proč by se vláda měla odporoučet. Některá prohlášení zanalyzovali naši reportéři.

Řečnilo se s vervou sedm hodin, ale v porovnání s předchozími lety, kdy slovní šrapnely často bouchaly hluboko do noci, se tentokrát žádná divočina nekonala. V rozumných 16:30 bylo po všem (vše důležité, co se během dne ve Sněmovně řešilo, najdete v naší on-line reportáži).

Některé projevy zabolely. Krátce poté naše politická zpravodajka Barbora Janáková vyzpovídala ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou. „Jsem skutečně přesvědčená, že Česká republika má nejlepšího premiéra, co kdy měla. Je to člověk s tahem na branku a takhle to má vypadat,“ zastala se politička šéfa ANO.

PR moloch Andreje Babiše. Den před hlasováním redaktoři Deníku N hovořili s jedním z lídrů opozice, předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. „Jde přeskládat vládu, jde jenom o to, přetlačit PR moloch Andreje Babiše, který dělá viníky ze všech ostatních kromě člověka, který nás do toho skutečně navezl,“ navrhl.

Beatrice Babišová promluvila. Zatímco s českými novináři bývalá manželka premiéra Beatrice hovořit odmítá, poskytla rozhovor švýcarským deníkům. „Snažím se chránit svého syna,“ vysvětlila, proč se obrátila na média. Odmítla, že by byl Andrej Babiš junior unesen i to, že její exmanžel jel před týdnem do Ženevy kvůli tomu, aby na syna činil nátlak.

Všechno dění se ale netočilo jen kolem premiéra, jeho kauzy a rokování ve Sněmovní 4.

Z další naší produkce

A jakej byl Goliáš. Ministerstvo vnitra se zřejmě pasovalo do role arbitra, který posuzuje

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější