Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pašeráci meteoritů, zelený sliz a kočka, která se mlsně dívá na vaše oční bulvy: výběr letošních knih o přírodních vědách

Konec roku se blíží. Předvánoční čas vybízí k nákupům dárků a Vánoce zas skýtají aspoň trochu času na klidné čtení. Nastal čas představit vám náš výběr nejlepších populárně vědeckých knih roku 2019.

Desítku titulů spojuje kvalita, ve všech ostatních ohledech se navzájem značně liší – co do oboru, způsobu vyprávění, náročnosti textu. Ve dvou případech jde o pohotová česká vydání loňských novinek, zbylých osm jsou knihy v angličtině. Většina z nich se snad brzy také dočká českého vydání.

Kniha jako popularizační nástroj je ve vědě nezastupitelná, internet na tom nic nezměnil. Umožňuje vyložit složitou problematiku vcelku, v souvislostech. Po přečtení dobré popularizační knihy si většinou uvědomíte, že věci jsou složitější, než jste si mysleli, což nemusí být příjemné zjištění. Zároveň to však znamená, že jste o něco imunnější proti rychlým mylným vysvětlením.

Vybrat bezchybně a ke spokojenosti všech je samozřejmě vzhledem k objemu a šíři knižní produkce nemožné. V našem seznamu chybí řada dobrých titulů věnovaných matematice a fyzice, stejně jako knihy o digitálních technologiích a jejich společenských dopadech. Přednost jsme také dávali tomu, o čem ještě v Deníku N nebyla řeč. Budeme rádi, když se s námi podělíte o své názory a své knižní tipy. Našich deset je zde.

1. Tělo, návod k použití

Bill Bryson je jedním z nejlepších vypravěčů na světě, ať píše cestopisy, Shakespearův životopis, anebo popis vlastního domu. V letošní novince se zabývá tématem, o němž se dá vyprávět dlouho – lidským tělem. Už začátek je velmi působivý, Bryson se v něm snaží seriózně spočítat, kolik by stál materiál, z nějž lze tělo vytvořit – „bez práce a know-how“. A je to překvapivě mnoho, nějakých sto padesát tisíc dolarů. To kvůli malému množství vzácných prvků, bez nichž se naše fyziologie neobejde, a kvůli požadavku na vysokou čistotu surovin.

Nečekejte jen sbírku zábavných kuriozit, Bryson píše sice velice přístupně, ale zároveň přesně a poučně: o endokrinologii, o ledvinových kamenech, o tvaru a velikosti vašeho žaludku (a o tom, že žaludek vašeho psa je pravděpodobně větší než váš), o spánku (a o tom, že během typické noci jste vzhůru po chvilkách až půl hodiny, aniž o tom víte).

Mimochodem, letos vyšla v češtině také Brysonova Stručná historie téměř všeho, vynikající přehled přírodovědných objevů podaných v historickém kontextu.

2. Genderově vyvážený odvoz sněhu

Proč je ženám v klimatizovaných kancelářích zima? Protože

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější