Deník N

Žluté lázně otočily, festival bretaňské hudby už jim nevadí. Unáhlili jsme se, napsali provozovatelé

Podolské Žluté lázně na březích Vltavy jsou tradiční odpočinkové místo Pražanů. Foto: ČTK
Podolské Žluté lázně na březích Vltavy jsou tradiční odpočinkové místo Pražanů. Foto: ČTK

Společnost Taiko, která provozuje pražské Žluté lázně, otočila a nabídla festivalu bretaňského tance a hudby nové termíny. Pořadatelé akce nazvané Moře v komoře nabídku odmítli s tím, že se je Taiko napřed snažilo očernit a po medializaci obrátilo o 180 stupňů. Společnost změnu svého postoje vysvětlovat nechce.

„Mohu potvrdit, že kolegové nabídli organizátorům Moře v komoře možnost konání akce v jiném termínu,“ odpověděla tisková mluvčí společnosti Taiko Hana Tietze na dotaz Deníku N, zda společnost trvá na tom, že konání festivalu ve Žlutých lázních neumožní.

Jak včera upozornil Deník N, Taiko odmítlo Žluté lázně pro příští ročník festivalu bretaňské kultury pronajmout, protože podle ní jde o politickou akci. Důvodem podle společnosti bylo to, že organizátoři letos v červnu umožnili návštěvníkům zúčastnit se demonstrace Milionu chvilek na Václavském náměstí. Kromě toho prý pořadatelé nedodrželi pravidla areálu – údajně plakáty ke stromům přibili hřebíky a účastníci akce také měli v areálu kouřit marihuanu.

Proč Taiko změnilo názor a podle svých slov „politickou“ akci v areálu nakonec povolí, odmítla tisková mluvčí sdělit. „Nechme to bez vysvětlení,“ napsala pouze.

Produkční Žlutých lázní Tereza Reitschlägerová pořadatelům v e-mailu, který má Deník N k dispozici, napsala, že slova o akci „politického charakteru“ byla „unáhlená“. A rovnou organizátorům nabídla květnové a červnové termíny.

Děkujeme, už nechceme

Festival už ale s Taiko spolupracovat nechce. „Na nabídku jiných termínů říkáme s díky ne. Nedokážeme si představit kloudnou spolupráci s někým, kdo napřed odmítá komunikovat, pak se nás snaží očernit pomluvami o hřebících a drogách, aby nakonec po medializaci celé aféry bez vysvětlení, nebo nedej bože omluvy otočil o 180 stupňů a tvářil se jakoby nic,“ řekl jeden z pořadatelů festivalu Mikuláš Bryan.

Podle jeho slov by se mohl šestý ročník festivalu Moře v komoře pořádat na území Prahy 4, konkrétní místo ale nesdělil. „Hledáme náhradní místo a těšíme se na festival bez lustrace občanské společnosti,“ doplnil.

Festival je oslavou bretaňské kultury, zpravidla se na něm tančí, hraje tradiční hudba, pije cidre a ochutnávají lokální speciality. Letošní ročník, který se konal ve Žlutých lázních, měl v programu navíc „politickou“ pauzu, aby se návštěvníci mohli zúčastnit souběžné demonstrace Milionu chvilek pro demokracii.

Společnost Taiko právě tuto pauzu vyhodnotila jako politickou a odmítla pořadatelům prostor na následující rok pronajmout. Organizátoři ale odmítli, že by akce měla politický podtext. Na festivalu podle nich nezazněla podpora žádné politické straně a pořadatelé pouze chtěli dát prostor lidem, kteří se chtěli občansky angažovat. „Politickou pauzou jsme to nazvali ve smyslu správy věcí veřejných. Neformuloval jsem to s pocitem, že by si to někdo mohl takhle vykládat,“ vysvětlil Deníku N Bryan.

„Uvítáme jakékoli multikulturní akce, průběh tohoto dne byl však jiný. Kromě toho, že organizátoři zvali na demonstraci, se také nechovali korektně vůči areálu samotnému,“ vysvětlovala původně mluvčí Taiko, proč si společnost opakování akce nepřeje.

Praha

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější