Deník N

V životě se to někdy „vymamlasí“ i vysokoškolákům, říká muž, který 22 let pomáhá bezdomovcům

Jan František Krupa v ústředí Armády spásy. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Jan František Krupa v ústředí Armády spásy. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Dvě dekády práce s lidmi na ulici ho naučily, že nemá nad nikým předem lámat hůl, 30 tisíc loni prodaných Nocleženek zase, že Čechům nejsou chudí lhostejní. S Janem Františkem Krupou, ředitelem sociálních služeb Armády spásy, hovořil Deník N o tom, proč lidé na ulicích umírají a proč nestačí jenom dát jim bydlení.

Jak těžké je skončit v Česku na ulici?

Těžké to není. V životě člověka se přihodí leccos – ať už je to zdravotní problém, psychická porucha nebo stresový okamžik jako ztráta práce, manželky, sebevědomí. A každý má jinou sílu a schopnost reagovat. Někdo má blíž k tomu situaci zvládnout líp a někdo hůř. A někdo to devětkrát zvládne perfektně a podesáté to nezvládne vůbec.

Zažil jsem lidi, kteří byli podnikateli a žili si na vysoké noze, a přesto se dostali na ulici. Zažil jsem vysokoškolsky vzdělané lidi, kteří žili 30 let spořádaně, pracovali, fungovali, měli rodinu. A najednou se jim to v životě vymamlasilo takovým způsobem, že… Cesta dolů je vždy jednodušší než nahoru. A zkušenost je taková, že se na ulici může dostat opravdu úplně každý.

Ministerstvo práce a sociálních věcí odhaduje počet lidí bez domova na 70 tisíc. Je tohle na zemi jako Česko málo, nebo moc?

Jestliže desítky tisíc lidí nemají kde bydlet, je to vždy vysoké číslo. Na to, že jsme bohatá společnost, která by bez problémů ustála, kdyby dokázala v sobě navzájem i v systému nacházet víc solidarity, je to velké číslo.

Za to, že se na ulici nedostává víc lidí, vděčíme relativně bezpečnému sociálnímu systému, který si tato země stále drží, jako je bezplatné zdravotnictví, školství, zabezpečení v hmotné nouzi a podobně. To brání většímu propadu.

Armáda spásy dělá mezi klienty svých zařízení pravidelné průzkumy. Co vám z nich vychází jako nejčastější důvod, proč v nich lidé jsou?

Pojítko, které prochází napříč skoro úplně všemi lidmi bez domova, je to, že jsou

Chudoba

Rozhovory

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější