Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Demokracie není vláda většiny, jíž se neodporuje. Chilané by se zodpovědnosti měli učit u Havla

Rodilý Venezuelan Rafael Rincón-Urdaneta, který chce v násilím rozbouřeném Chile s Projektem Havel udělat z vandalů házejících kameny "dobré rebely". Foto: archiv R. Rincóna
Rodilý Venezuelan Rafael Rincón-Urdaneta, který chce v násilím rozbouřeném Chile s Projektem Havel udělat z vandalů házejících kameny „dobré rebely“. Foto: archiv R. Rincóna

Rozhovor s Rafaelem Rincónem-Urdanetou, jenž ve své rozbouřené latinskoamerické zemi rozjíždí „Proyecto Havel“, při kterém chce po vzoru českého exprezidenta vychovat „dobré rebely“.

Rafael Rincón-Urdaneta se kvůli svému zájmu o osobnost Václava Havla naučil obstojně česky. „Zavolal jsem na vaši ambasádu v Santiagu, aby mi doporučili, u koho řeč začít studovat,“ vzpomíná na svoje začátky s češtinou, kterou jako polyglot ovládající desítku jazyků považuje za těžší než třeba arabštinu.

Čtyřiačtyřicetiletý muž je velmi znepokojen nekončícím násilím v ulicích chilských měst, které už se táhne bezmála dva měsíce. Nadace pro pokrok, ve které Rincón-Urdaneta pracuje jako „ředitel pro strategie a globální záležitosti“, dlouho připravuje Proyecto Havel. Ale aktuální události, které ho zaskočily stejně jako všechny Chilany, tlačí na jeho uspíšení.

Tak, aby se už v březnu počátkem příštího chilského školního roku mohly desítky zájemců ve věku kolem 15 let v interaktivních seminářích učit, jak být „dobrým rebelem“.

Jak se liší dobrý rebel od špatného?

Ti, které nyní vidíte házet v chilských ulicích kameny na policisty, zapalovat pneumatiky, ničit obchody a kostely, jsou rebely špatnými.

Pálení odpadků během protivládních protestů v Santiagu de Chile. Foto: Tomáš Nídr

Dobří rebelové se dokáží postavit většině nebo vládě odvážně, ale kreativně a hlavně bez násilí. A takovým rebelem Havel bezpochyby byl.

Podívejte, hodně toho beze slov řekne srovnání následujících snímků. (Na mobilu najde fotografii z poklidné demonstrace z listopadu 1989 u sochy svatého Václava v Praze, vedle níž je momentka

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Latinská Amerika

Rozhovory

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější