Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Represe chudé z bídy nedostane. Návrh na další zpřísnění při vyplácení dávek je pošle do ještě větší nouze

Život bezdomovce si málokdo vybere dobrovolně. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Život bezdomovce si málokdo vybere dobrovolně. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Komentář Jany Ustohalové: Chcete dostat chudé z bídy? Represe nefunguje, ODS přesto aktuálně přišla s návrhem dalšího zpřísnění vyplácení dávek. Ty jsou pro statisíce lidí poslední šancí, jak neumřít hladem. Občanští demokraté ale navrhují, že pokud nebudou žít řádným životem, přijdou i o to málo, co mají.

Nákupní vozík je naložený tolik, že se za ním drobná umolousaná žena ztrácí a vypadá to, jako by se po chodníku pohyboval sám. Není zima, přesto má na sobě teplý kabát. Sedne si na zahrádku baru u Tří ocásků a přehrabuje se ve vozíku, kde má nejnovější úlovky: staré noviny, železné harampádí, to pak odveze za pár korun do sběru. Spí na ulici, tak má dost času.

Jiná žena, která sedí o dva stoly vedle, zrovna vypravuje, jak kvůli dluhům, které nadělala, aby mohla pomoct s nájmem matce a koupit synovi věci do školy, přišla o byt. Zhoršily se jí úzkosti a deprese, chtěla by se každé ráno schoulit a nevycházet. To si ale nemůže dovolit, protože si musí k invalidnímu důchodu přivydělávat v chráněné dílně. Sociální dávky jí totiž nestačí. Její dcera si nebude moct vzít do azyláku morčata a křečky, na které je fixovaná, takže se její psychická nemoc asi taky zhorší.

Brněnskou třídou Kapitána Jaroše ve stejné chvíli kráčí dobře naladěný profesor Petr Fiala, předseda ODS. Sebevědomě se usmívá, míří s kolegy do restaurace vedle Ocásků, mají tam oslavu. I když vtipkuje, mluví spisovně, na sobě dobře padnoucí drahý oblek. Ty dvě skoro zhroucené ženy mine bez povšimnutí. Proč taky, každý se má o sebe postarat sám a zbytek vyřeší ruka trhu. Vítězové a poražení. Po 30 letech.

Třikrát a dost

Vítězové, reprezentovaní pravicovou a konzervativní ODS v čele s Fialou, tento týden ve Sněmovně oprášili svůj rok starý návrh. Chtějí, aby o dávky v hmotné nouzi, především doplatek na bydlení, přišel každý, kdo se dopustil tří přestupků. Konkrétně jde o rušení nočního klidu, ublížení na zdraví nebo výhrůžky či drobné krádeže. Dávky by občanští demokraté chtěli odebírat taky rodičům, kteří neposílají svoje děti do školy. Tohle sice už v zákoně je, ale politici by jej chtěli ještě zpřísnit.

Na chudé

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Chudoba

Názor

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější