Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čeští úředníci se pochlubili tituly svých expertů, auditoři je trumfovali

Už 1. července převezme Česká republika předsednictví v Radě EU od Francie a za půl roku ho předá Švédsku. Foto: ČTK
Už 1. července převezme Česká republika předsednictví v Radě EU od Francie a za půl roku ho předá Švédsku. Foto: ČTK

Evropská komise v auditu o střetu zájmů Andreje Babiše čelila 435 připomínkám z Prahy. Někdy došlo i na válku akademických titulů. Česko se totiž zaštiťovalo svými odborníky, Evropská komise ale proti nim nasadila své vědecké kapacity a námitky neuznala.

Odpověď na předběžnou zprávu o Babišově střetu zájmů stála české ministerstvo pro místní rozvoj a další úřady hodně práce. Obvyklá měsíční lhůta nestačila, proto ji Evropská komise prodlužovala na dvojnásobek. Nakonec z Česka do Bruselu odešly stovky připomínek a evropští úředníci se s každou z nich museli vypořádat.

Úřad ujišťuje, že všechny námitky vypracoval vlastními silami. „Ministerstvo pro místní rozvoj nevyužilo žádné externisty ani žádné právní kanceláře. Českou odpověď vypracovávali ve spolupráci s ostatními resorty jen zaměstnanci resortu,“ řekl Deníku N mluvčí Vilém Frček. Ministryně Klára Dostálová (ANO) už před odesláním české odpovědi avizovala, že se bude rozporovat „každá věta“.

„Zaměstnanci MMR odpověď vypracovávali v rozsahu vlastních agend a samozřejmě v rozsahu koordinačních prací. Dále se na vypracování odpovědi podílely osoby auditované, osoby auditem dotčené, případně osoby, které zajišťují komunikaci a obhajobu ČR s institucemi EU,“ doplnil Frček k tomu, jak se 435 připomínek do finálního auditu rodilo.

Ani stovky českých námitek ale Evropskou komisi nepřesvědčily, že premiér Babiš společnost Agrofert neovládá. Auditoři navíc do své finální zprávy doplnili, že svěřenské fondy, kam Babiš své firmy převedl, mají spíš než veřejný zájem chránit jeho.

Na některých místech se čeští úředníci snažili rozporovat závěry auditorů vysokou kvalifikací odborníků, kteří sporné dotace hodnotili. Někdy dokonce vyjádřili „pochyby“, že takovou erudici mají autoři zprávy. I s tímto argumentem ale v Bruselu narazili.

O tituly „svých“ odborníků se ministerstvo s Evropskou komisí střetlo například

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Střet zájmů Andreje Babiše

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější