Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Dlouhý večer s auditem

Koláž titulních stran Deníku N. Foto: Deník N
Koláž titulních stran Deníku N. Foto: Deník N

Včera to byl dlouhý večer. Když Kuba Zelenka do redakce dostal celou závěrečnou zprávu o střetu zájmů Andreje Babiše, seděli jsme nad ní až do půlnoci, abychom vám přinesli ty nejzajímavější detaily z textu. Hlavně jimi vás provede Jan Pavec.

Hlavní body konečného verdiktu jsme popsali s Kubou a Lukášem Prchalem. Honza Moláček si vzal na starost část textu, kde auditoři doslova rozebírají argumenty Andreje Babiše, že uložením firem do svěřenských fondů vyhověl českému zákonu o střetu zájmů. Jenže podle právní služby Evropské komise byl tento krok „účelovka“, motivovaná snahou legislativu obejít. Odvolávají se přitom na český občanský zákoník, podle něhož může být takové založení svěřenských fondů neplatné, protože se „příčí dobrým mravům“.

Honza Tvrdoň, Prokop Vodrážka a Michael Švec potom popsali, jak česká strana reagovala na výtky k jednotlivým neoprávněně přiděleným dotacím – nechyběly ani staré dobré argumenty ad hominem nebo zdůvodnění časovou tísní, která mohla ohrozit postavení sušírny ve firmě Agrofertu.

Když jsme téma dostatečně pokryli, zveřejnili jsme i celý 238stránkový text auditu. Stejně jako u publikování předběžné zprávy na konci května jsme přesvědčeni, že je to ve veřejném zájmu.

Ještě stále se vedou diskuse o tom, jestli české úřady mohou audit zveřejnit, nebo ne. Podle experta na evropské právo Michala Tomáška mělo označení „confidential“ původně chránit hlavně členské státy. Pro Česko by ale teď podle něj bylo výhodnější text zveřejnit. Více v textu Prokopa Vodrážky.

Nejen auditem je člověk živ

Seniorů přibývá a nemocnice pouštějí pacienty dřív. Čím dál více lidí tak potřebuje domácí péči. Iva Bezděková strávila jeden pracovní den se sestrou, která domácí péči poskytuje.

„Vůbec nevím, jak by to dopadlo, kdybych byla tu první noc sama,“ popisuje Simona Rydlová první noc, kdy se dozvěděla, že její čtyřletá dcera zemřela na dovolené se Simoniným exmanželem. O ztrátě, jejím překonávání i zlobě vůči bývalému muži mluvila s Janou Ciglerovou.

Je černý jako uhel, má výrazně namalované rudé rty, zlatou náušnici, černé kudrny, pestrobarevný obleček a rozdává dárky. Kdo to je? Rasistická karikatura černošského otroka, nebo zcela neškodná dětská tradice? Mikulášův pomocník Zwarte Piet neboli Černý Petr, který v Nizozemsku a Belgii pomáhá svatému muži roznášet dárky, se stává figurkou na kolbišti extremistů, píše v Nizozemském deníku Radka Smejkalová.

Komerční sdělení: Pokrytí mobilním signálem bude v roce 2024 dostupné už pro 92 procent obyvatel planety, uvádí společnost Ericsson. Tak rozsáhlé pokrytí podle firmy přináší bezprecedentní technologickou příležitost k řešení globálních výzev i udržitelného rozvoje.

Co najdete v zítřejším Deníku N:

  • Novinář Jaroslav Kmenta: Porážka v prvním boji o Hrad byla Zemanovo 11. září. Od té doby se mstí
  • Čeští úředníci se pochlubili tituly svých expertů, auditoři je trumfovali
  • Proč je tak obtížné najít společnou řeč, když se bavíme o politice?

Co píší jinde:

Nedýchá se vám špatně? Potom si určitě projděte skvělý interaktivní text New York Times. Špatné ovzduší ročně na celém světě zabije více než čtyři miliony lidí.

I kvůli ovzduší se jednotlivé evropské státy v poslední době zavazují k dekarbonizaci. Hospodářské noviny popisují, jak se od uhlí podařilo odejít během jedné dekády Spojenému království.

Čtete Notes? Vyzkoušejte i naše další newslettery! Naši redaktoři pro vás píšou týdenní souhrny o domácí politické scéně, aktuálním dění v USA, Německu nebo o světě vědy a techniky.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější