Svěřenské fondy mají chránit Babiše, ne veřejný zájem. Jejich založení bylo nemravné a možná neplatné, píší auditoři

Převedení Agrofertu do dvou svěřenských fondů je hlavním argumentem, proč premiér Andrej Babiš o koncernu mluví jako o své bývalé firmě. České úřady řadu námitek proti předběžným závěrům auditu založily právě na tvrzení, že Andrej Babiš svěřenské fondy – a přes ně Agrofert – neovládá. Auditoři ale tyto námitky neuznali. Podle jejich konečných závěrů mohlo dokonce založení obou fondů odporovat českému občanskému zákoníku, a být tak neplatné.
Už předběžné závěry auditu zaslané do České republiky koncem května detailně analyzovaly strukturu obou Babišových svěřenských fondů. A došly k jasnému závěru – Babiš je ovládá a přes ně i Agrofert.
„Pan Babiš ovládá dva svěřenské fondy a skrze tyto svěřenské fondy také ovládá skupinu Agrofert,“ stojí v původní, předběžné zprávě.
Česko se v řadě jednotlivých námitek ohradilo proti tomuto závěru, který je pro celý audit klíčový. Český zákon o střetu zájmů totiž zakazuje poskytovat dotace firmám, ve kterých více než čtvrtinový podíl vlastní politik nebo – a to je důležité – jím ovládaná osoba.
Je zakázáno poskytnout dotaci (…) obchodní společnosti, ve které veřejný funkcionář (…) nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 % účasti společníka v obchodní společnosti.
Praha se proto pokusila Evropskou komisi přesvědčit, že svěřenský fond nemůže být podle českého práva ovládanou osobou. „Definici pojmu ovládaná osoba lze uplatnit pouze na obchodní korporace,“ argumentovalo podle citace v závěrečné zprávě Česko.
Jenže auditoři toto tvrzení zcela odmítli. Podle nich je logické, že každou právnickou osobu, bez ohledu na její formu, musí někdo ovládat.
„Ve skutečnosti