Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co nám hrozí, když nezačneme Dukovany stavět hned? Názor proti názoru

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: Jiří Sedláček, Wikimedia Commons
Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: Jiří Sedláček, Wikimedia Commons

Klíčovou otázkou české politiky dnes je, zda musí Babišova vláda o dostavbě nových jaderných zdrojů rozhodnout hned, nebo zda je dost času. Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec pro energetiku, by nespěchal. Naopak Petr Závodský, šéf výstavby jaderných elektráren v ČEZ, soudí, že už je skoro pozdě.

Jestli je skutečně dost času, pak je situace dobrá. ČR si může dovolit řešit věci koncepčně, nemusí se rozhodnout pod tlakem, nehrozí jí závislost na ukvapeně vybraném dodavateli. V opačném případě riskujeme zdražení elektřiny a hospodářský propad. Předkládáme vám argumenty pro oba tyto názory.

Bartuška: V časové tísni nejsme

Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec ČR pro otázky energetické bezpečnosti. Foto: ČTK

Pokládáte závislost na dodávkách ruského plynu za vážné riziko?

Naší zemi se v posledních letech podařilo dosáhnout značných pozitivních změn. Za prvé, kompletně jsme zprivatizovali plynárenství, zcela tedy zmizely mezivládní kontakty a dohody, které jsou dodnes standardem třeba v Maďarsku či Bulharsku. Za druhé jsme se plně připojili k trhu severozápadní Evropy. Všechen plyn nakupujeme na rotterdamské komoditní burze za tamní tržní ceny. Z plynu, který k nám přitekl v loňském roce, bylo 99,7 % fyzicky z Německa, přes Ukrajinu a Slovensko tedy jen 0,3 %.

Ale je to pořád ruský plyn, že?

To je úplně jedno. Podstatné je, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Energetika

Tendr na Dukovany

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější