Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Audit o Babišovi pod značkou důvěrné a Národní investiční plán pod značkou urgentní a šibeniční

Notes Deníku N najdete od pondělí do pátku ve svých e-mailových schránkách; tištěný Deník N ve svých schránkách poštovních nebo na pultech trafik. Foto: Deník N
Notes Deníku N najdete od pondělí do pátku ve svých e-mailových schránkách; tištěný Deník N ve svých schránkách poštovních nebo na pultech trafik. Foto: Deník N

Brusel zažil první pracovní den nové Evropské komise a do Prahy poslal konečný verdikt ke střetu zájmů Andreje Babiše. Ruský televizní kabaret odehrál další díl své nekonečné show s Pavlem Novotným v epizodní roli a zkoumali jsme také pád SPD v Německu i kořeny radikalizace v Británii. A kromě toho pro vás máme jeden příběh plný naděje, protože takových nikdy není dost. U pondělního Notesu vás vítá Magdalena Slezáková.

Den Deníku N

Audit EU o střetu zájmů Andreje Babiše je jednoznačným zpravodajským králem dne. Závěrečná zpráva Evropské komise konečně dorazila do Česka a dostupné informace naznačují, že pro premiéra nevyznívá příznivě. Znamená to, že budeme do unijního rozpočtu vracet stovky milionů korun?

Těžko vynášet jasné soudy, dokud si nepřečteme celou zprávu. Potíž je, že ji zatím nečetla ani ministryně pro místní rozvoj – aspoň to Klára Dostálová zprvu tvrdila v rozhovoru s Lukášem Prchalem. Čeká prý na český překlad a vůbec, „dokument je v režimu důvěrné, takže o obsahu se nebudu bavit vůbec, nemůžeme porušovat pravidla“.

Představa, že by ministerstvo mělo se zveřejněním auditu čekat, se nezamlouvá koaličním partnerům ANO, sociálním demokratům. Je ve veřejném zájmu, aby šel audit ven co nejrychleji, shodli se zástupci ČSSD v odpovědi na otázky Báry Janákové. A pokud „bude uplatňována korekce, neměli by tyto finanční náklady hradit daňoví poplatníci, ale Agrofert“.

V průběhu dne však ministerstvo pro místní rozvoj přiznalo, co předtím samo popíralo: zpráva o Babišově střetu zájmů je konečná. „Poslali závěrečnou zprávu,“ potvrdila nakonec Dostálová na opakovaný dotaz Deníku N. Což znamená, že jsme zpátky u těch stovek milionů. Neboť jak vysvětluje tým Prchal–Moláček–Tvrdoň, Česko teď už může hrát jen o to, zda bude vracet peníze, případně kolik. Jestli ano, z čí kapsy asi půjdou?

Národní investiční plán, odpověď urgentní! Pod pokličku Národního investičního plánu nahlédla Hanka Mazancová a zjistila tam pozoruhodné věci. Třeba že obce musely odpovídat v šibeničním termínu a že jiné o možnosti předat své projekty vládě vůbec nevěděly. Na druhou stranu, ono je těch neznámých kolem plánu mnohem víc. Slovy ministryně financí Schillerové: „Do konce roku bude uspořádána tisková konference, s Národním investičním plánem bude veřejnost seznámena. Do té doby se vyjadřovat nebudu. Bude to řečeno jednou stejnou rétorikou na tiskové konferenci.“

Novotný v ruském kabaretu. Co by asi formulaci o jedné stejné rétorice řekla ruská státní televize? Vystoupení řeporyjského starosty Pavla Novotného v kabaretní show, jíž putinismus přezdívá politická debata, barvitě komentuje Michael Romancov: „Leonid Kalašnikov (…) spustil neuvěřitelnou tirádu o Běločeších, kteří v Rusku rozpoutali občanskou válku… Jevgenij Popov pak přitvrdil muziku tvrzením, že Češi ukradli carské zlato. Tuto část programu ukončila řevem Skabejevová (…)“

První pracovní den nové Evropské komise sice přišel s měsíčním zpožděním, ale i tak budil oprávněnou pozornost. Filip Nerad svůj článek ošperkoval perličkami o kufru nové předsedkyně Ursuly von der Leyenové nebo stěhování Věry Jourové, nicméně jádrem je střízlivá analýza ambiciózních reforem, které nová Komise slibuje – zejména klíčové Evropské zelené dohody.

Padá SPD, přej si předsedu! Na východ od Bruselu zase náš zpravodaj v Berlíně Pavel Polák sleduje propad německé sociální demokracie. Čím to, že se SPD z někdejší státotvorné strany, jejíž členové druhdy vedli Německo, mění na bezradnou stranu malého formátu? A proč se nikdo nehrne na židli, která slouží jako katapult?

Anatomie radikalizace. A do třetice ze západní Evropy, tentokrát z Británie: Ivan Kytka se vydal po stopách Usmana Khana, který v pátek zabíjel na London Bridge. Text, který rozhodně stojí za přečtení – takhle komplexně by se mělo psát o všech teroristických útocích. Za každým násilím je příběh a opomíjet ho je nebezpečná chyba.

Lužice, Křetínský a Kellner. Náš fotoreportér Gabriel Kuchta zachytil několikatisícový protest u východoněmecké Lužice, kde aktivisté z hnutí Ende Gelände demonstrovali za okamžité ukončení těžby v tamních hnědouhelných dolech. Doly a elektrárna patří společnostem českých miliardářů Daniela Křetínského a Petra Kellnera.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Z budoucnosti mám strach, myslím, že to s námi jde celkem z kopce. Vaše generace nám ničí planetu, a pak si zemřete. Mnohem důležitější než brát dětem telefony je zařídit jim svět, ve kterém se dá normálně žít, říká dvanáctiletý Kryštof Bárta v závěrečném díle seriálu Děti Husákových dětí. Ke 30. výročí sametové revoluce ho pro vás chystala Renata Kalenská a všechny díly si můžete připomenout tady.

„Není on ten Toník Žid, soudružko Novotná?“ Do minulosti se vydal Tomáš Koloc ve svém genealogickém seriálu o našich prezidentech. Tentokrát přišla řada na málo známá místa z životů Antonína Zápotockého a Antonína Novotného.

Jak se loučit s kolenem? Čau, kamaráde! Když Jiří a Kateřina Švihálkovi letos v létě přežili vážnou dopravní nehodu, měli z pekla štěstí, ale nebylo to zadarmo: Kateřina byla v ohrožení života a Jiřímu amputovali nohu nad kolenem. Leckdo by propadl zmaru. Jiří Švihálek se místo toho po hlavě vrhl do černého humoru a začal psát blog, který nedávno uspěl v Křišťálové Lupě, a chystá se kniha. „Myslím, že není důvod se měnit, když nemám nohu. Radši si ze sebe udělám srandu sám a nechci, aby se toho lidé báli,“ svěřil se Prokopovi Vodrážkovi, který působivý příběh manželů Švihálkových zaznamenal.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Komerční sdělení: Podle teorie mezi vámi a jakýmkoli jiným člověkem na planetě stojí jenom pět mezičlánků. Pravděpodobně znáte někoho, kdo zná někoho, kdo zná někoho, kdo zná někoho z vedení Tesly nebo třeba dalajlámu. Poradíme vám, jak dostat vašeho obchodníka k Elonu Muskovi.

Zítra v tištěném Deníku N

  • Starostu Řeporyjí Pavla Novotného ruská propaganda využila. Říká to ruský politolog Andrej Nikulin, který se v pořadu 60 minut na stanici Rossija 1 za Česko postavil a kterého si teď kvůli tomu řada Rusů zaškatulkovala do kategorie „vlastizrádců“
  • Jednou imitujeme Západ, podruhé vzhlížíme k visegrádským populistům a Evropa nás prý okrádá. Česku chybí program a identita
  • Ideální hlava státu podle našich představ? Chytrá horákyně
  • Kterak filozofové existencialismu tvořili svým chováním sami sebe
  • Giving Tuesday: po dni utrácení je tu den štědrosti

 

Letem světem

Komerční sdělení: Celých 90 procent mladých lidí z tzv. generace Z (narození mezi lety 1996 až 2011) si koupí v USA nějaké zboží z toho důvodu, že má pozitivní sociální nebo environmentální přínos. Uvádí to poradenská společnost PwC.

Myšilov na závěr

Je zpět! hlásal dnes deník Telegraph. Řeč je o Palmestonovi, jednom z nejznámějších kocourů v Británii, který v sídle britského ministerstva zahraničních věcí zastává funkci vrchního myšilova – podobně jako jeho kolega Larry z úřadu premiéra anebo Gladstone, který krotí hlodavce na půdě ministerstva financí.

Zuřivé půtky Larryho a Palmerstona a boj o teritorium, který později opepřil ještě i nováček Gladstone, zastínila před půl rokem kormutlivá zpráva o Palmerstonově odchodu na nemocenskou a obavy, že vrchní myšilov (to je oficiální titul, prosím pěkně) na smrt ochořel. Naštěstí se ukázalo, že pouze strádal kvůli překrmování a stresu, který v něm vyvolávali mazleníchtiví zaměstnanci ministerstva. Nyní je znovu fit a vrací se do služby. Zato úředníci dostali varování: „Žádné jídlo, Palmerstonova zóna, Palmerstonův osobní prostor a Palmerstonova základna! Stejně jako Greta Garbo, i Palmerston chce někdy být sám.“

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější