Deník N

„Exoti“ na dovolené: Slováci přišli na to, jak dát otcům šanci být doma s dětmi. Čechy brzdí peníze i předsudky

Vít Dostál se synem. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Vít Dostál se synem. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Rodičovský příspěvek v Česku už několik let pobírá zhruba pět tisíc otců, celkem tvoří téměř dvě procenta všech žadatelů. Jejich podíl se nedaří zvýšit. Na Slovensku změnili pravidla a za pouhé tři roky v počtu mužů, kteří jsou doma s dětmi, překonali Čechy.

„Odvážné rozhodnutí,“ stálo v několika e-mailech, které Vít Dostál našel ve své schránce poté, co oznámil plán opustit téměř na rok práci a věnovat se péči o své děti. Vedoucímu výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky přišla formulace z e-mailů zvláštní. Rozhodnutí jeho ženy jít na mateřskou a později rodičovskou dovolenou nikdo za odvážné nepovažoval.

Zvláštní byly i další reakce. „Spousta lidí naznačovala dvě možnosti. Buďto manželka strašně touží jít do práce a já jí tím dělám velkou službu. A nebo jsem nespokojený v práci já, a potřebuju nějaké rozptýlení.“ Ani jeden z těchto předpokladů nebyl správný. Vít Dostál šel na rodičovskou dovolenou letos v říjnu zkrátka proto, že chtěl. „Chtěl jsem ještě rok strávit s dětmi a přijde mi, že mi nikde nic neuteče. Jsou to vzácné okamžiky, o které se nechci připravit,“ vysvětluje na dětském hřišti v Praze s dvouletým synem v závěsu.

Vít Dostál se synem. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Fakt, že tahle možnost mnoho lidí ani nenapadla, svědčí o tom, jak cizorodý tvor otec pečující doma o děti v české společnosti pořád je.
Nelze přesně říct, kolik mužů čerpá v současnosti rodičovskou dovolenou. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) eviduje pouze čerpání rodičovského příspěvku a tyto dvě množiny se nemusí zcela překrývat. Stejně tak neexistuje žádná ideální míra, kolik otců by mělo doma se svými dětmi být. Za optimálních podmínek by měl být systém nastavený tak, aby čas s dětmi mohl strávit každý muž, který po tom touží.

Soudě dle dat o rodičovských příspěvcích v Česku takových buď mnoho není, nebo pro ně nejsou vhodné podmínky. Loni příspěvek pobíralo průměrně

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rodina

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější