Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Do práce dorazila nová Evropská komise. S mnoha velkými plány ale narazí

Nová Evropská komise Ursuly von der Leyenové. Foto: EK
Nová Evropská komise Ursuly von der Leyenové. Foto: EK

Analýza Filipa Nerada: Pro Komisi Ursuly von der Leyenové začal první pracovní den. Už během úvodních sta dnů fungování slíbila předložit legislativní návrhy řady svých priorit. Proti nim se však staví členské státy nebo europoslanci.

S měsíčním zpožděním se nová předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová nastěhovala do prostorné kanceláře ve 13. patře paláce Berlaymont, kterou minulý týden vyklidil předchozí nájemník Jean-Claude Juncker.

Sídlo Evropské komise v Bruselu. Foto: Hana Mazancová, Deník N

Podle videa, které 61letá Němka zveřejnila na svém twitterovém účtu, jí k tomu stačil jeden větší kufr na kolečkách.

Nová předsedkyně Komise von der Leyenová se přesouvá do svého nového působiště s věcmi v kufru na kolečkách. Zdroj: video na jejím oficiálním twitterovém účtu

Na nové kanceláře si v labyrintu bruselského sídla Komise musí zvyknout i někteří eurokomisaři, kteří působili už v týmu lucemburského expremiéra.

Třeba Češka Věra Jourová navzdory tomu, že v kolegiu komisařů povýšila na místopředsedkyni, na pracovišti musela o patro níž. Do „jejího“ 12. patra se totiž nastěhovali výkonní místopředsedové Komise, nejvýše postavení zástupci von der Leyenové.

Komisařka Jourová při jednání v jedné ze svých kanceláří za Junckerovy Komise. Foto: EK

Předvánoční sliby reforem

Na vybírání nového zařízení a výzdoby ale nikdo ze (staro)nových komisařů nebude mít moc prostoru. Von der Leyenová se zavázala přijít s množstvím ambiciózních reforem, kterými potřebovala uspokojit proevropské frakce v nově zvoleném Evropském parlamentu. Minulou středu jí to zajistilo schválení její Komise pohodlnou většinou 461 hlasů europoslanců. Teď ale musí začít plnit a připravovat jednotlivé návrhy, které politickým skupinám odleva doprava naslibovala jako pod vánoční stromeček.

V případě klíčové normy novopečené Komise to platí doslova, protože návrh tzv. Evropské zelené dohody (European Green Deal) by měla předložit ještě před Vánoci. Nizozemský výkonný místopředseda Frans Timmermans a jeho spolupracovníci na něm usilovně pracují už řadu týdnů.

„Evropská zelená dohoda je nutná pro zdraví naší planety a našich obyvatel – a pro naši ekonomiku. (…) Pomůže nám snižovat emise a zároveň vytvářet nová pracovní místa. Jejím základem bude průmyslová strategie, která umožní našemu byznysu – velkému i malému – se inovovat, vyvíjet nové technologie a vytvářet nové trhy,“ charakterizovala von der Leyenová hlavní přínos chystaného balíku reformních opatření, jehož součástí má být závazek dosažení uhlíkové neutrality v EU do roku 2050 a snížení emisí oxidu uhličitého v příštích deseti letech o 50 až 55 procent. Ten dosavadní počítá s poklesem o 40 procent.

Plány nové Komise na boj s klimatickou změnou ale budou muset překonat dvě zásadní překážky. Tou první jsou

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

Jan Kudláček vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Evropská unie

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější