Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Babičky v domově důchodců řeší naše bojovníky, radují se promotéři MMA. Boxeři ani judisté nežárlí

Na duel Slováka Attily Végha s Karlosem Vémolou přišlo na začátku listopadu do O2 areny necelých dvacet tisíc lidí. Foto: ČTK
Na duel Slováka Attily Végha s Karlosem Vémolou přišlo na začátku listopadu do O2 areny necelých dvacet tisíc lidí. Foto: ČTK

Před tradiční bojové sporty, jakými jsou u nás box nebo judo, se v popularitě v poslední době dostalo MMA (Smíšená bojová umění). Tedy sport, který se začal formovat až na začátku devadesátých let. V osmistranné kleci se proti sobě postaví dva bojovníci nebo bojovnice, kteří mají za úkol poslat soupeře k zemi. Jsou povoleny techniky z různých bojových sportů, zakázány jsou mimo jiné údery hlavou nebo píchání do očí. „Hodně nás těší, že jdu po městě a lidé se o MMA baví,“ říká Ondřej Novotný z organizace Oktagon MMA.

Reproduktory pražské O2 areny vyhrávají píseň Heleny Vondráčkové a ze zákulisí se mezi fanoušky prodírá herec Jakub Štáfek, kterého čeká premiéra v MMA. I to byl jeden z vrcholů listopadového galavečera bojového sportu, který přilákal do libeňské arény 19 700 fanoušků.

Více lidí v patnáctileté historii největší haly v Česku dorazilo pouze na koncerty skupin Metallica a Kabát. Ondřej Novotný a Pavol Neruda, kteří stojí za organizací Oktagon MMA, si poté libovali, že je žádná sportovní akce na území České republiky v návštěvnosti jen tak nepřekoná.

Vrchol večera – vítězství Attily Végha nad Karlosem Vémolou – sledovalo v televizi podle zdroje Deníku N v Česku a na Slovensku dohromady téměř půl milionu diváků. Na další sobotní televizní program, soutěž StarDance (v níž mimochodem Štáfek odmítl tančit právě kvůli boji v oktagonu) ještě MMA ve sledovanosti nemá – tanec zajímal 1,2 milionu diváků –, ale v porovnání třeba s ligovým fotbalem vyhrál bojový sport na plné čáře.

„Pracovali jsme na tom devět měsíců denně a celkově trvala příprava tři roky. Hodně nás těší, že jdu po městě a lidé se o MMA baví. Lidé nám posílají videa dětí, které řeší MMA, babičky v domově důchodců se o MMA baví, takže jsme zasáhli obrovské publikum,“ směje se Ondřej Novotný.

Kde se ale vzala popularita sportu, který se začal formovat na začátku devadesátých let z brazilského jiu-jitsu? Klíčovou roli hrála známá zápasnická rodina Graciů. „Když už se v Brazílii neměli s kým porovnávat, vyrazili do Kalifornie, kde si jich všimla skupina podnikatelů. Takhle nějak v roce 1993 vzniklo UFC, což je nejslavnější organizace MMA na světě,“ popisuje začátky smíšeného bojového umění Ondřej Novotný.

V osmistranném ringu mohou bojovníci používat techniky z různých bojových disciplín. Zakázány jsou mimo jiné údery hlavou, píchání do očí, kousání či plivání na soupeře.

„K nám MMA přišlo v roce 1996, kdy začaly první turnaje. Jmenovalo se to tehdy

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko, Sport

V tomto okamžiku nejčtenější