Babičky v domově důchodců řeší naše bojovníky, radují se promotéři MMA. Boxeři ani judisté nežárlí

Před tradiční bojové sporty, jakými jsou u nás box nebo judo, se v popularitě v poslední době dostalo MMA (Smíšená bojová umění). Tedy sport, který se začal formovat až na začátku devadesátých let. V osmistranné kleci se proti sobě postaví dva bojovníci nebo bojovnice, kteří mají za úkol poslat soupeře k zemi. Jsou povoleny techniky z různých bojových sportů, zakázány jsou mimo jiné údery hlavou nebo píchání do očí. „Hodně nás těší, že jdu po městě a lidé se o MMA baví,“ říká Ondřej Novotný z organizace Oktagon MMA.
Reproduktory pražské O2 areny vyhrávají píseň Heleny Vondráčkové a ze zákulisí se mezi fanoušky prodírá herec Jakub Štáfek, kterého čeká premiéra v MMA. I to byl jeden z vrcholů listopadového galavečera bojového sportu, který přilákal do libeňské arény 19 700 fanoušků.
Více lidí v patnáctileté historii největší haly v Česku dorazilo pouze na koncerty skupin Metallica a Kabát. Ondřej Novotný a Pavol Neruda, kteří stojí za organizací Oktagon MMA, si poté libovali, že je žádná sportovní akce na území České republiky v návštěvnosti jen tak nepřekoná.
Vrchol večera – vítězství Attily Végha nad Karlosem Vémolou – sledovalo v televizi podle zdroje Deníku N v Česku a na Slovensku dohromady téměř půl milionu diváků. Na další sobotní televizní program, soutěž StarDance (v níž mimochodem Štáfek odmítl tančit právě kvůli boji v oktagonu) ještě MMA ve sledovanosti nemá – tanec zajímal 1,2 milionu diváků –, ale v porovnání třeba s ligovým fotbalem vyhrál bojový sport na plné čáře.
„Pracovali jsme na tom devět měsíců denně a celkově trvala příprava tři roky. Hodně nás těší, že jdu po městě a lidé se o MMA baví. Lidé nám posílají videa dětí, které řeší MMA, babičky v domově důchodců se o MMA baví, takže jsme zasáhli obrovské publikum,“ směje se Ondřej Novotný.
Kde se ale vzala popularita sportu, který se začal formovat na začátku devadesátých let z brazilského jiu-jitsu? Klíčovou roli hrála známá zápasnická rodina Graciů. „Když už se v Brazílii neměli s kým porovnávat, vyrazili do Kalifornie, kde si jich všimla skupina podnikatelů. Takhle nějak v roce 1993 vzniklo UFC, což je nejslavnější organizace MMA na světě,“ popisuje začátky smíšeného bojového umění Ondřej Novotný.
V osmistranném ringu mohou bojovníci používat techniky z různých bojových disciplín. Zakázány jsou mimo jiné údery hlavou, píchání do očí, kousání či plivání na soupeře.

Čtyři mrtví boxeři. Kvůli penězům jde zdraví stranou, říká trenér české reprezentace
„K nám MMA přišlo v roce 1996, kdy začaly první turnaje. Jmenovalo se to tehdy