Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Babiš jako zahrádkář není k smíchu. Pro opozici by měl být inspirací

Premiér Andrej Babiš ve Vyskři v Libereckém kraji. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Premiér Andrej Babiš ve Vyskři v Libereckém kraji. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Glosa Jana Tvrdoně: Silné a oblíbené politické figury dneška mají společné rysy – jasná sdělení, jednoduchý jazyk, zdání akčnosti. V tomto duchu si počíná i Andrej Babiš. Jeho permanentní kampaň by proto neměla být pro opozici terčem výsměchu.

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) o víkendu spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou poctili svou návštěvou sněm svazu zahrádkářů. Kromě své osobní účasti na této akci si premiér ještě přisadil ve svém pravidelném týdenním hlášení. „Hrozně rád vzpomínám na zahrádku mých prarodičů, něco jsem se tam napracoval. Děda měl i včely a králíky. Já jsem se vždycky těšil na úrodu, hlavně jahody v červnu. A na zahrádkářské akce chodím rád i teď,“ zavzpomínal Babiš se svým týmem.

Ač se premiérovo zamyšlení i návštěva zahrádkářů mohou a také se pro část veřejnosti jeví bizarně, jde jen o další pokračování toho, co dělá Babiš denně. Tedy permanentní kampaň. A hned na úvod řekněme, že přesně tohle by měla dělat i opozice. Dva roky po volbách jsou totiž karty rozdány tak, že se vlastně od té doby nic moc nestalo. ANO stále dominuje preferencím, dalším stranám se přinejlepším daří velmi lehce sílit. Menší středopravicové strany se potácejí kolem pětiprocentní hranice a spásu musí hledat ve vzájemné spolupráci.

Když se část opozice opájí myšlenkou učinit volební systém spravedlivějším změnou volebního zákona, je to jistě legitimní pohled. Na druhou stranu by prostý pohled na realitu mohl některým opozičním poslancům naznačit, že je to beztak neprůchozí, a zejména, že lepší cestou je získat více hlasů voličů.

Dnešní politika se vyznačuje obří personifikací, lidé jdou za osobnostmi a stravitelnými myšlenkami často v délce tweetů, časy nekonečných programů jsou pryč. Vzpomínáte ještě na Modrou šanci ODS z roku 2004? Tento soubor reforem občanských demokratů měl dnes již těžko uvěřitelných

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější