Deník N

Ohrožených dětí jsou tisíce a úřady se neumí domluvit, vysvětluje Válková, proč chce dětského ombudsmana

Helena Válková. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Helena Válková. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Česko bude mít koordinátora, který dostane na starost agendu ohrožených dětí. Dohodl se na tom premiér Andrej Babiš (ANO) se zmocněnkyní pro lidská práva a bývalou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou. V Česku jsou tisíce ohrožených dětí, vysvětluje v rozhovoru pro Deník N Válková. Upozorňuje, že některé případy skončily i smrtí dítěte.

Proč potřebuje Česko koordinátora pro agendu ohrožených dětí?

Protože se touto problematikou zabývá pět ministerstev – školství, sociálních věcí, spravedlnosti, zdravotnictví a vnitra – a každé má část té agendy. Nikdy se nezkoordinují, neumí to a chybí tady jednotící prvek. Když se prosazují nějaká systémová řešení nebo zákony, ministerstva a jejich úředníci bravurně ovládají procesní postupy, které nevedou k cíli. Jen připomínky a hádání se o kompetence zabere tolik času, že se zabíjí řešení. Víme to bohužel dlouhodobě.

Problémy jakých dětí by měl mít obecně tento koordinátor na starost?

Most-Chanov, Litvínov-Janov. Když jsem viděla situace dětí v romských rodinách… Ale nejde jenom o romské děti. Jde i o ústavní zařízení, děti, které takové zařízení opouštějí a nikdo se o ně nestará. Jde také o děti, které pouštíme z ústavních zařízení do nevhodných pěstounských rodin. Někdy takové děti prosí, aby se mohly vrátit zpátky do ústavního zařízení, a přichází do dětského domova v ještě zuboženějším stavu. Včera bylo na všechna důležitá rozhodnutí pozdě.

Kolik dětí je v Česku takto ohroženo?

Nejsou to stovky, jsou to tisíce dětí. Jsou to naštěstí ještě živé děti – máme tu totiž i případy mrtvých dětí. Je jich několik do roka, ale to úplně stačí. Je tady případ chlapečka, kterého utýral

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Nový ombudsman

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější