Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

TOP 09 čeká první boj o nového šéfa. Ať dopadne jakkoli, rozkol si strana nemůže dovolit

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

TOP 09 na víkendovém sněmu volí nové vedení. Po éře Karla Schwarzenberga, Miroslava Kalouska a dvouletém vedení Jiřího Pospíšila si o funkci v čele strany řekli poslankyně Markéta Pekarová Adamová a senátor Tomáš Czernin. Oba mají ambici vést stranu do příští vlády, průzkumy preferencí spíše říkají, že se budou muset snažit TOP 09 vytáhnout z nebezpečného pásma, ve kterém se poslední dva roky pohybuje.

Jak již napovídá samotný název strany, TOP 09 letos oslavila deset let své existence. Za tu dobu se jí podařilo opakovaně uspět v celostátních i dalších volbách. Poslední léta jsou pro ni však těžší. To si uvědomují oba kandidáti na předsedu. „Chci z TOP 09 udělat čitelnou a sebevědomou stranu, která bude mít ambici směřovat do příští vlády. K tomu je nezbytné jak získat zpět své voliče, tak spolupracovat s ostatními stranami,“ říká pro Deník N současná první místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová.

„Rád bych inspiroval své spolustraníky, abychom se znovu stali stranou, která lidi baví a jíž stojí za to naslouchat,“ popisuje své záměry senátor Tomáš Czernin. „Musíme a chceme spolupracovat s ostatními demokratickými politickými stranami, abychom dokázali odeslat do politického hrobu různé ty populisty a mocichtivé oligarchy, co se jich nám tu vyrojilo. Spolupráce – to je požadavek doby. Ostatně nejen s jinými politickými stranami, ale také s občanskou společností. To považuji za ještě důležitější,“ říká Czernin.

Ať již vyhraje kdokoli, bude mít svou pozici velmi těžkou. I když minulý víkend vítali na Národní třídě v Praze lídry TOP 09 lidé potleskem, někteří dokonce volali po kandidatuře Miroslava Kalouska na Pražský hrad, z celostátního pohledu jde spíše o anomálii.

Strana totiž v posledních letech výrazně ztrácí. Tedy s výjimkou evropských voleb, v nichž se jí podařilo získat ve spolupráci s dalšími stranami tři mandáty (přímo pro TOP 09 dva). Tyto volby jsou ovšem poměrně specifické například kvůli účasti a možnosti skládat vícečlenné koalice bez obavy z vyššího volebního prahu.

Klouzavý průměr volebních modelů TOP 09 od roku 2017. Zdroj: Mandáty.cz

V loňských komunálních volbách se ale ukázalo, že TOP 09 se do jisté míry stává pražskou stranou. V celé zemi totiž ztratila oproti předchozím volbám v roce 2014 zhruba

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Sněm TOP 09

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější