Deník N

Západ Prahy sužuje puch z psích granulí. Firma chce zdvojnásobit výrobu

Továrna Vafo v Chrášťanech, Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Továrna Vafo v Chrášťanech, Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Chrášťanská továrna na psí a kočičí granule trápí zápachem západní okraj hlavního města. Nenápadná obec přitom smrad, který se řeší v nejvyšších patrech pražské politiky, nepovažuje za svůj největší problém. Mnohem více ji sužuje množství aut, která vesnicí projíždějí. Zda podnik bude moci zdvojnásobit svou výrobu, rozhodne ministerstvo životního prostředí.

Továrna firmy Vafo stojí ve středočeských Chrášťanech pár set metrů za hranicemi Prahy v obležení dálnic a silnic. Kromě centrály společnosti je zde také výrobní linka na krmiva pro domácí mazlíčky.

Právě výroba suchých granulí vadí obyvatelům několik kilometrů vzdálených pražských sídlišť. „Ten zápach je nezaměnitelný a opravdu nesnesitelný. Musím říct, že letos je to horší než kdy předtím. Soboty, neděle, špatné je to zejména nad ránem. Občas, když otevřete okna, je to opravdu nesnesitelný puch,“ popisuje starostka městské části Praha-Zličín Marta Koropecká.

Problém se zápachem podle ní trvá již od devadesátých let, v posledních dvou letech je ale mnohem intenzivnější. Potvrzuje to také „mapa smradu“, na kterou upozornil server Aktuálně.cz. Tu pomocí jednoduchého formuláře na internetu vyplňují obyvatelé metropole. Podle nich suché granule někdy čpí téměř v celé západní polovině Prahy. Některé městské části dokonce požadují zavření továrny.

Velkým paradoxem ale je, že v samotných Chrášťanech situaci za kritickou

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Praha

Reportáž

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější