Deník N

Notes: Life after Letná a co se děje v našich hlavách či v kůži Emila Zátopka

Chvilka s Deníkem N © Libor Stejskal
Chvilka s Deníkem N © Libor Stejskal

Prach na pražské Letné se už usadil, studenti i se svými spacáky a karimatkami opustili Univerzitu Karlovu a Andrej Babiš na Ukrajině s tamní hvězdou populárního komediálního seriálu Služebník lidu prý restartovali vztahy obou zemí… To ale ještě neznamená, že se vůbec nic zajímavého a důležitého neděje. Kolegyně a kolegové toho opět vyšťourali docela dost, takže prosím, poslužte si.

Z dnešních událostí, zjištění a komentářů vybíral Libor Stejskal

Život po Letné. Co dál plánuje lídr spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář? Přivést na Letnou opakovaně několik stovek tisíc lidí je úžasný úspěch, hodnotí sobotní demonstraci sociologové, ale opakovat donekonečna to nepůjde. Kolega Jan Wirnitzer zjišťoval, co se chystá.

Univerzita versus studenti. Po šesti dnech v noci na včerejšek skončila okupační stávka Univerzity Karlovy. Ještě ráno padala ultimáta, a to z obou stran. Pak se vedení školy rozhodlo s asi dvacítkou studentů z iniciativy Univerzity za klima jednat. Mnohdy vzrušenou debatu, kterou provázelo taktizování i emoce, sledovala od začátku až do konce naše redaktorka Adéla Skoupá.

V ještě širších souvislostech vysvětluje autorka problémy kolem univerzity a jejího rektora Tomáše Zimy v podcastu Filipa Titlbacha.

S Hillary ve Swansea. To spolupracovnice Dominika Píhová zašla na univerzitu do velšského Swansea poslechnout si někdejší prezidentskou kandidátku Hillary Clintovou, která sem přijela popovídat si se studenty o misogynii, britské politice, online šikaně i své další politické kariéře. „Když jsem byla v Londýně, několik lidí mi vyprávělo o političkách, které v nadcházejících britských volbách nebudou kandidovat kvůli nejrůznějším výhrůžkám nejen proti jejich osobě, ale také jejich rodinám a dětem,“ řekla na úvod a podělila se i o své zkušenosti s výhrůžkami a osobními útoky.

Ani ryba, ani rak. Koncem roku 1989 se sociologové snažili se zachytit, co se v době převratných změn děje v hlavách Čechů a Slováků. Jejich unikátní zjištění například ukazují, že se kapitalismu i privatizace společnost obávala a nebyla si tak úplně jista, čemu věřit. Jednomu by se chtělo podotknout, že to nám tak trochu zůstalo… O průzkumu si více přečtete v textu Evy Mošpanové.

Kdo za to může? Jak moc spolu souvisí migrace, pracovní trh v té které zemi a podpora populistů v ní? Rakouský profesor ekonomie Josef Zweimüller se touto otázkou zabývá už řadu let. Tereza Mlynářová se jej ptala, proč jsou u nás populisté tak úspěšní, když tu moc migrantů nemáme a nezaměstnanost je rekordně nízká.

Co by, kdyby… Hlášku z filmu Pelíšky „Kde udělali soudruzi z NDR chybu?“ zná v této zemi asi každý. Jenže chyby nedělají jen soudruzi z NDR, přešlapů se za posledních třicet let dopustili i na slovo vzatí demokraté. A nebylo jich málo. Ve své alternativní historii ty nejzávažnější shrnul politolog Jiří Pehe. Jak to tady mohlo vypadat, kdyby měl Václav Klaus hned od začátku rovnocenného protivníka v nějaké silné straně, kdyby Miloš Zeman neovládl ČSSD či kdyby se Václav Havel nenechal podruhé zvolit českým prezidentem…?

Luky a šípy, praky, Molotovovy koktejly. Ale i laserová ukazovátka či bambusové zátarasy na straně jedné. Gumové i ostré projektily, slzný plyn a neprůstřelné vesty na druhé. V ulicích Hongkongu zuří regulérní občanská válka, při níž teče krev. Čím se bojuje, se dozvíte v textu Jana Kudláčka a naší spolupracovnice Kristýny Macháčkové.

Se štemplem na hrad. Nebude-li se už soukromému majiteli líbit jeho středověký hrad, barokní sídlo či jakákoliv jiná památka v jeho vlastnictví, dohodne se se stavebním úřadem a ten mu bude moci povolit demolici. Alespoň se toho obávají památkáři, kterým se dostal do rukou první návrh stavebního zákona. A jsou z toho dost nervózní. Ani se jim nedivím, já taky. Více si přečtete v článku Elišky Černé.

Jaké je to být Zátopkem. Co všechno musí herec zvládnout, aby si ve filmu mohl zahrát fenomenálního běžce na dlouhé tratě, československou sportovní legendu Emila Zátopka? Na to se Václava Neužila, který Zátopka ztvárnil v právě dokončeném filmu, ptal David Janeczek. Není toho vůbec málo, zejména když se paní Dana Zátopková nechá slyšet, že Emila nikdo nemůže hrát, a už vůbec ne herec, mimo jiné i proto, že měl Emil údajně skvěle vypracovaná lýtka. V rozhovoru se dozvíte i to, zda paní Zátopková nakonec vzala Václava Neužila na milost.

Smutek patnáctileté studentky. Renata Kalenská vyzpovídala v cyklu Děti Husákových dětí patnáctiletou studentku, která jí vysvětlila, proč nechce být političkou. Život je podle ní příliš krátký na to, aby ho trávila na schůzích a s lidmi, kteří jí lezou na nervy. „Je smutné, že si náš lid zvolil do čela vlády estébáka,“ říká také.

Co mimo jiné najdete zítra v tištěném Deníku N

  • Ministerstvo zahraničí se pustilo do dalšího stavitelského „dobrodružství“. Tentokrát v Austrálii
  • Bratrská řež ve jménu národa. 18. listopadu 1991 dobyla jugoslávská armáda se srbskými paravojenskými jednotkami chorvatský Vukovar
  • Krize nemůže nepřijít, dluh je větší než před deseti lety, říká slovenský exministr financí Ivan Mikloš
  • Tři fyzikové nechápou, proč jejich objev neučinil někdo už v 19. století. Matematici tleskají a žasnou

Co dál stojí za povšimnutí

Spojené státy přestanou označovat židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu za protiprávní. Podle ministra zahraničí Pompea musí o situaci vyjednávat Izraelci a Palestinci, informovala BBC.

Zdá se, že hlavy zajatcům neřežou jenom teroristé z Islámského státu nebo Erdoganovy milice. Server The Telegraph zveřejnil video, na němž ruští žoldáci mučí syrského zběha a zohavují jeho mrtvolu.

Vojenský historik Eduard Stehlík tvrdí, že se jej několik lidí léta intenzivně snaží dostat z armády. „Byly to roky šikany a bossingu, vyhrožovali mi, je to osobní,“ řekl Stehlík v DVTV.

Premiér Andrej Babiš na Twitteru oznámil, že restartoval vztahy s Ukrajinou.

Švédské úřady zastavily kvůli nedostatku důkazů stíhání zakladatele WikiLeaks Juliana Assange, jehož podezíraly ze znásilnění, informovala televize CNN.

A v Peru se poněkud zvrtlo fotbalové utkání, jak ukazuje video zveřejněné agenturou Reuters. Ale těžkooděnci nakonec soupeře přehráli.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější