Deník N

Sbírka na bezdomovce a hádka o požadavky stávky za klima. Poslední momenty okupace rektorátu

Univerzity za klima. Foto: Adam Hecl, Deník N
Univerzity za klima. Foto: Adam Hecl, Deník N

Po šesti dnech v noci na včerejšek skončila okupační stávka Univerzity Karlovy. Studenti z iniciativy Univerzity za klima se s vedením školy dohodli na tom, že univerzita bude iniciativní při řešení problémů spojených s klimatickou změnou. Požadavky na odstoupení rektora a na přijetí uhlíkové neutrality nakonec studenti vypustili. Sledovali jsme poslední momenty okupace rektorátu a vyjednávání s vedením školy.

Je pondělí večer a vrátný zamyká železnou bránu Karolina. Ve vstupním atriu se ale ještě svítí a je živo. Budovu v srdci Prahy, kde sídlí rektorát Univerzity Karlovy, už šestým dnem okupuje asi dvacítka studentů z iniciativy Univerzity za klima. A jak napovídají plakáty rozvěšené okolo vstupu do budovy, žádají konec rektora Tomáše Zimy a zodpovědnější přístup školy k řešení klimatické změny.

Teď sedí v kroužku na spacácích a karimatkách hned vedle vrátnice a soustředěně probírají další postup.

Vedení univerzity už ztrácí trpělivost. Před chvílí se stávkující dozvěděli, že je škola na svém webu vyzvala k vyklizení budovy do šesté večerní.

Hodinky ukazují tři čtvrtě na sedm. S nocležníky před chvílí přišli vyjednávat členové Akademického senátu i zástupci studentů, kteří se stávkou nesouhlasí.

Z budovy právě odchází elegantně oblečený

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější