Deník N

Notes: Sametový speciál i soud s teroristou

Držák na noviny © Libor Stejskal. Foto: Deník N
Držák na noviny © Libor Stejskal. Foto: Deník N

Pracovní týden končí, víkend plný zajímavých událostí pomalu začíná. Páteční dění sledoval a namíchal Jan Tvrdoň.

Závěr týdne bude ve znamení oslav 30. výročí sametové revoluce a těmto událostem jsme se zevrubně věnovali i my v našem tištěném speciálu. Pokud jste naše dnešní noviny prozatím minuli, můžu jen doporučit.

Za třemi desítkami let ve svobodě se ohlížejí ve svých rozsáhlých esejích Petr Pithart, Marie Bastlová a Stanislav Biler. Každý z autorů si k úvaze vybral jednu dekádu svobodného Česka. Bývalý český premiér a šéf Senátu Pithart je ve svém textu poměrně kritický. Popisuje budování svobodné země po desítkách let totality.

„První desetiletí po pádu komunistického režimu přineslo především budování institucí (snad nejdůležitější: po dvou letech narychlo, ale vydařeně spíchnutá ústava). Na jeho konci již byly instituce téměř vybudované, ale pořád do nich ještě leckde chyběli vhodní lidé. A chybí dosud, na konci dekády třetí. Máme demokracii, právní stát, ale chybějí demokraté: angažující se občané,“ píše Pithart.

Marie Bastlová navazuje popisem Česka let 1999–2009. Píše o zemi, která směřovala do Evropy, ale vlastními chybami se na konci této dekády opět dostávala do izolace. Stanislav Biler pak ve své úvaze o posledních desíti letech svobodného Česka popisuje, že se země zakonzervovává v současném stavu věcí a mysli a není schopna se posouvat dopředu.

V budoucnosti to ale s námi nemusí být zase tak špatné. Alespoň soudě podle postojů mladé generace, která si v budoucnu vezme na svá bedra více zodpovědnosti. Z průzkumu agentury Median totiž vyplývá, že mladí chtějí být politicky aktivní a demokracii jako systém velká většina z nich hájí. Problém vidí v současných politických představitelích. Více o datech Medianu v našem dalším textu.

Naši kompletní nabídku textů ze speciálního vydání k výročí sametové revoluce najdete na našem webu. A dovolte ještě reklamní okénko :-). V souvislosti s 30. výročím listopadu 1989 jsme připravili speciální slevu na předplatné. Nu a ještě dodám, že z víkendových oslav k výročí listopadu i ze zítřejších protestů na Letné chystáme podrobné zpravodajství.

Co přesně chystá premiér Andrej Babiš na 17. listopadu, není až tak známo. Dnes totiž na opakované otázky novinářů, zda se objeví na Národní třídě, neodpověděl. Respektive řekl, že nerozumí otázce. Tak uvidíme. Více u kolegů na Seznamu.

Nesváteční zprávy

Ani blížící se velké výročí ale nezastavilo obvyklé dění v zemi. V Praze byl dnes například odsouzen mladý Slovák kvůli přípravě teroristického útoku. Dostal (zatím nepravomocně) šest a půl roku. Podle verdiktu mladík prošel konverzí k islámu a postupně se radikalizoval – zejména z internetových videí. Jeho příběh od mládí až po dnešek sepsal ve výborném textu Dušan Mikušovič ze slovenského Enka, najdete jej také u nás na webu.

A Slovensko ještě krátce jednou. Před blížícími se volbami se očekávalo, že se na spolupráci domluví tamní krajní pravice reprezentována Marianem Kotlebou a Štefanem Harabinem. No… nedomluvili se. Více Vlado Šnídl.

Zajímavé je dění i na Univerzitě Karlově. Někteří studenti zaštiťující se bojem se změnami klimatu chtějí, aby ze své funkce odešel rektor Zima. Tomuto tématu se pověnovala Adéla Skoupá, která zpovídala obě strany sporu. O Karlovce dnes psal také kolega Jakub Zelenka. Čína totiž právě UK a také Vysoké škole ekonomické nabízela, aby se na nich otevřel tzv. Konfuciův institut, obě instituce to s díky odmítly. V Česku se ale otevře na jiné pražské škole.

„Oficiální misí organizace spadající přímo pod čínské ministerstvo školství je šíření čínštiny a mezikulturní výměny, čím dál častěji ale spojována se špionáží i omezováním akademických svobod. Z toho důvodu se ho některé univerzity na západě zbavily a před organizací varovala například i americká FBI,“ píše ve svém textu Jakub Zelenka.

Komerční sdělení

Přes platformu Darujme.cz lidé darovali už 200 milionů korun a dalších 120 milionů bude darováno v roce 2019. Vyjádřeno v penězích narostla štědrost lidí za posledních 10 let o 60 %. Těší nás, že tomu alespoň drobným dílem již 22 let napomáháme, říká Jiří Bárta, výkonný ředitel Nadace Via. 

Další dění

Některé další zprávy dne už spíše telegraficky.

Nejvyšší správní soud zkritizoval praxi finanční správy, uvádí Česká televize. Úředníci, kteří prováděli daňové kontroly, získávali odměny. Soud řešil možnou podjatost úředníků finanční správy, kteří jsou motivováni příslibem mimořádných odměn.

Polský prezident Andrzej Duda oficiálně jmenoval novou vládu, kterou povede dosavadní premiér Mateusz Morawiecki ze strany Právo a spravedlnost (PiS).

Protiimigrační strana Švédští demokraté předstihla v nejnovějším průzkumu veřejného mínění sociální demokraty a stala se poprvé v historii nejpopulárnějším politickým uskupením ve Švédsku.

Bílý dům zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu.

Množství kyslíku během jara a léta na Marsu vzrůstá o 30 %, zjistili vědci. Podle nich jsou dvě možná vysvětlení: geologická varianta nebo život ve formě mikrobů. (ČT24)

Hezký sváteční víkend přeje Jan Tvrdoň.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější