Deník N

Korejec, se kterým Západ porazil Rusa. Seznamte se s novým prezidentem Interpolu

"Slibuji, že uděláme vše, abychom vaše očekávání nezklamali. Pojďme ruku v ruce vstříc našemu společnému cíli: bezpečnému světu." Kim Čong-jang (vpravo) na 87. generálním shromáždění Interpolu v Dubaji, 21. listopadu 2018. Foto: Interpol via Reuters
„Slibuji, že uděláme vše, abychom vaše očekávání nezklamali. Pojďme ruku v ruce vstříc našemu společnému cíli: bezpečnému světu.“ Kim Čong-jang (vpravo) na 87. generálním shromáždění Interpolu v Dubaji, 21. listopadu 2018. Foto: Interpol via Reuters

„Toto je éra umělé inteligence a kybernetických neznámých. Čelíme bezprecedentním hrozbám. Potřebujeme jasnou vizi,“ říká Kim Čong-jang. Kdo je první Korejec v čele světové policejní organizace?

Velké překvapení – tak lze nazvat zprávu, která se do světa před několika hodinami rozletěla z Dubaje. Mezinárodní organizace kriminální policie (neboli Interpol) oznámila, že si za svého prezidenta vyvolila nikoli odhady favorizovaného Rusa Alexandra Prokopčuka, ale jeho jediného protikandidáta: Jihokorejce Kim Čong-janga.

Otázkou je, kdo je vlastně překvapen víc. A zda to překvapení nesouvisí spíš s tím, že se středeční mimořádná volba hlavy Interpolu proměnila ve snad ještě větší politikum než předloňská volba řádná, kdy zvítězil mocný představitel čínské veřejné bezpečnosti.

Meng Chung-wej se ku své vlastní škodě nakonec sám ocitl v rukou čínských represivních složek. A uvolnil tím nejen svůj prezidentský post, ale také cestu velkému zápasu mezi, poněkud zjednodušeně řečeno, kandidátem Ruska a protikandidátem podporovaným Západem. Zápasu, který budil velkou pozornost.

Nelze tudíž vyloučit, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Dálný východ

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější