Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zeman ani Putin nás od světa neodtrhnou, věří aktivisté. Konec Člověka v tísni v Rusku je pro ně ale další ranou

Izabella Jevlojevová pomáhala ruským i zahraničním novinářům získat informace o událostech v Ingušsku. Zdroj: archiv Izabelly Jevlojevové
Izabella Jevlojevová pomáhala ruským i zahraničním novinářům získat informace o událostech v Ingušsku. Zdroj: archiv Izabelly Jevlojevové

Izabella je jedním z mnoha lidí, kterým česká organizace Člověk v tísni zachránila rodinu, zdraví, možná i život a umožnila jim žít svobodně. Rusko teď za to největší českou lidskoprávní instituci potrestalo, když ji rozhodnutím ministerstva spravedlnosti zařadilo na seznam nežádoucích organizací.

„Byla jsem tehdy morálně na dně. Psychicky mne zdeptalo neustálé pronásledování úřady, štvanice na internetu ze strany trollů a také velké množství práce, kterou jsem vykonávala od chvíle, kdy začaly protesty,“ vysvětluje Izabella Jevlojevová. Nebála se jít do střetu s mocnými a málem za to zaplatila zdravím, svobodou, ztrátou dětí i manžela. Dnes je v bezpečí. „Zachránili mne lidé z Člověka v tísni,“ prohlašuje Izabella.

V říjnu roku 2018 se sedmatřicetiletá novinářka ze severokavkazského Ingušska stala jednou z hlavních tváří protivládních protestů. Lidé odmítali předat část ingušského území sousednímu „dravému“ Čečensku. Agresivní čečenský lídr Ramzan Kadyrov, který o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi říká, že je jeho „adoptivním otcem“, dokázal s podporou Kremlu přinutit ingušské vedení, aby mu půdu předalo dobrovolně. Inguši se vzbouřili. Povstání na severním Kavkaze bývají dramatická a krvavá. Pokyn z centra zněl: Potlačit nepokoje za každou cenu. A příliš o nich nepsat a nemluvit.

Jenže Jevlojevová psala o akcích otevřeně, pravdivě, vytrvale. Organizovala mítinky. Poskytovala informace kolegům z Moskvy i ze zahraničí. Lezla vedení severokavkazské republiky na nervy. A brzy si jí všimli i v Moskvě.

Na jaře roku 2019 zesílily nejen protesty ingušských aktivistů, ale i útoky proti Jevlojevové. „Nabourali se mi všude, kam se nabourat dalo. Do mých účtů, mé pošty. Vzali i hlasové zprávy a sestříhali je tak, aby mne mohli zdiskreditovat. Udělali ze mne podvodnici. Tlak se stupňoval, nešlo to vydržet,“ popisuje matka dvou malých dětí.

Kamarádka jí poradila, ať se urychleně obrátí na organizaci Člověk v tísni, jež lidem, kteří se kvůli svým občanským postojům ocitli v těžké situaci, nebo dokonce v ohrožení, dokáže pomoci. Vyšlo to. Izabella 18. února 2019 bez muže a bez dětí narychlo opouští Ruskou federaci a přilétá do Česka.

„Tady mne lidé z Člověka v tísni

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rusko

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější