Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pár tahů fixem jako vtip. Návrh loga Občanského fóra vznikl spontánně, říká autor

Pavel Šťastný s logem OF a jeho variantou k třicátému výročí. Foto: z archivu Pavla Šťastného
Pavel Šťastný s logem OF a jeho variantou k třicátému výročí. Foto: z archivu Pavla Šťastného

Je to přesně pět tahů červeným či modrým fixem a dvě tečky jako oči. Něco, co nakreslíte za pár sekund. Právě tak před třiceti lety mladý grafik Pavel Šťastný nakreslil návrh loga Občanského fóra. Za pár minut si ho kurýr odnesl. „A ve dvě ráno mě vytáhli ze spacáku, že jsem vyhrál,“ vzpomíná.

Pavel Šťastný už setkání s novináři, kteří byli zvědaví, jak před třiceti lety kreslil nejznámější symbol sametové revoluce, absolvoval bezpočet.

Přesto chvíli hloubá, když jako první padá otázka, čeho si na červenomodrém logu se smajlíkem nejvíc cení. Pak bere do ruky fix a přisouvá si pod něj na stole papír. Když je řeč o grafice, slova přece nestačí.

„Ze stovek log jsem za život udělal dvě, která fungují bez toho, že by na nich bylo napsané, co znamenají,“ kreslí známá písmena O a F. „Občanské fórum a o řadu let později Seznam.cz. Na začátku vůbec nevíte, co z toho bude, jakou dobu logo přežije, jestli rychle nezestárne, jestli bude fungovat. Je pro mě zajímavé, že se stalo symbolem revoluce, že to celý národ přijal s nadšením. A že se teď líbí mladým studentům.“

Vysloveně zmiňuje

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

30 let od pádu komunismu

Česko, Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější