Deník N

„Máme stabilní podporu, zvládneme to.“ ČSSD v průzkumu spadla pod pět procent, volby ale černě nevidí

Vedení ČSSD po pondělním jednání předsednictva. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Vedení ČSSD po pondělním jednání předsednictva. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Do Poslanecké sněmovny by podle posledního průzkumu agentury Kantar CZ neprošla nejen Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, ale vůbec poprvé i ČSSD. Podle vedení strany, která má více než 140letou tradici, prý ale tato data jen potvrzují stávající trend. Recept na záchranu podle sociálních demokratů tkví v tématech, jako jsou dostupnost bydlení či změna klimatu. A znovu zaznívá i návrh na zavedení bankovní daně.

Radost ze zveřejněného volebního modelu nemá ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček. Tvrdí sice, že průzkumy dva roky před volbami nejsou tak důležité, podobné výsledky ale podle něj ukazují na stagnaci a zhoršují i pozici sociální demokracie ve vládě.

„Data v podstatě ukazují stabilitu podpory ČSSD, ale celková čísla nejsou optimistická,“ říká ministr s tím, že „zvláště v Praze je potřeba zapnout na vyšší obrátky“.

„Ukazuje se, že bez jasného programového ukotvení nemůžeme bojovat o lepší umístění,“ míní Petříček. ČSSD podle něj musí být aktivnější v tématech, jako jsou změna klimatu, ochrana před energetickou chudobou či bytová politika.

Maláčová: Moc se toho nemění

Propad ČSSD v průzkumu agentury Kantar nevidí ani další místopředsedkyně strany a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. „Údaj za poslední měsíce je stejný. Pro ČSSD se tak podle průzkumu příliš nemění. Nebereme tyto informace na lehkou váhu a pracujeme s nimi,“ vysvětluje pro Deník N.

Ministryně podotkla, že metodika průzkumu zahrnuje pouze ty, kteří jsou rozhodnuti „jít příští týden volit“. „A mají o své volbě jasno. Ukazuje jen na momentálně přesvědčené voliče ČSSD,“ říká Maláčová.

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka přiznává, že strana s preferencemi zápasí už dlouho, a výsledky Kantaru vnímá jako potvrzení trendu. „Nemám z toho radost, ale budoucnost černě nevidím. Máme dva roky, abychom voliče do sněmovních voleb přesvědčili, že děláme dobrou politiku pro lidi,“ říká a ihned dodává: „Věřím, že to zvládneme.“

Předseda ČSSD Jan Hamáček, ministr zemědělství Miroslav Toman ani kultury Lubomír Zaorálek na dotazy redakce neodpověděli.

Jako potvrzení trendu vnímá průzkum i další místopředseda Michal Šmarda. „Průzkumy nejsou ničím překvapivým, tenhle vývoj byl koneckonců zřetelný i z výsledků evropských voleb, kde sociální demokracie dostala pod pět procent,“ upozornil. V květnových volbách totiž ČSSD získala 3,95 procenta hlasů, v Evropském parlamentu tak nezískala ani jeden mandát. Podle Šmardy se nejedná o nahodilost, protože sociální demokracie se stále pohybuje kolem pěti procent.

Aby strana získala zpět vyšší podporu, musí podle něj plnit levicový program. Příkladem je podle něj zvýšení rodičovského příspěvku minulý týden. „Budeme se těmto tématům věnovat a nebudeme řešit, jestli si to přičítá Andrej Babiš nebo komunistická strana. Musíme přestat chytračit a věnovat se programovým bodům. Minimálně v posledním týdnu mám pocit, že to, jak ve Sněmovně bojovala Jana Maláčová, fungovat může,“ doplnil Šmarda.

Nejde podle něj o „rozdávání peněz“, ale o ochranu zájmů slabších. Jako příklad, co by měla strana prosazovat, uvádí sektorovou daň. „Aby daňové změny do budoucna nedopadaly na skupiny, které jsou na tom špatně, tedy abychom zdaňovali spíš banky než lidi,“ popsal možný scénář Šmarda.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Stejné opatření už měsíce prosazuje i Maláčová, naráží ale na odpor hnutí ANO. Ministryně financí Alena Schillerová oznámila, že pokud ČSSD bankovní daň předloží, ANO to bude brát jako důvod vypovězení koaliční smlouvy. „Nevím, jestli to paní ministryně myslí vážně. Z minulosti víme, že Andrej Babiš byl schopný změnit stanovisko. Naposledy to bylo v případě Turecka, kdy chvíli invazi proti Kurdům podporoval a chvíli nepodporoval, takže si myslím, že i v tomhle může změnit názor,“ uzavřel Šmarda.

Mnohem pragmatičtěji na celou věc nahlíží někdejší první místopředseda strany Jiří Zimola. „Volební model společnosti Kantar mne nemohl potěšit, potvrzuje pokračující hledání dna ČSSD a Kantar patří mezi spolehlivé agentury, nad jejímiž výsledky nelze jednoduše mávnout rukou. Netřeba si nic nalhávat, ČSSD se potápí a jen někteří si ještě v klidu tančí na horní palubě,“ sdělil Deníku N Zimola.

Další stranický rebel, šéf ústecké organizace Miroslav Andrt, přiznal, že se nadcházejících voleb bojí. „V minulosti nám spíš značka ČSSD pomáhala, měla svou váhu a sílu a významně přispívala k tomu, že strana byla úspěšná v krajských volbách. To už teď neplatí,“ řekl Deníku N.

Připomněl, že jeho organizace již v létě dala vedení návrh, jak klesající preference zvrátit – odchod z vlády. „V Ústeckém kraji se tomu tématu budeme dál věnovat, protože je to alarmující,“ dodal.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější