Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tvrdý trénink a příprava jako v Hollywoodu. Neužil musel kvůli roli Zátopka zhubnout osm kilo

Herec Václav Neužil v roli atleta Emila Zátopka. Foto: Lucky Man Films
Herec Václav Neužil v roli atleta Emila Zátopka. Foto: Lucky Man Films

Režisér David Ondříček dotočil před koncem roku film Zátopek v hlavní roli s Václavem Neužilem. „Musel jsem zhubnout asi osm kilo, abych vypadal jako sportovec,“ říká v rozhovoru pro Deník N čtyřicetiletý herec, který díky roli čtyřnásobného olympijského vítěze dokonce přestal kouřit.

Kdo ve vás jako první viděl Emila Zátopka? Koho napadlo, že byste ho mohl hrát?

Napadlo to režiséra Davida Ondříčka. Poprvé za mnou přišel v roce 2013, kdy mi roli nabídl. Použil jste hezky, že ho ve mně viděl, protože já jsem v sobě Emila Zátopka před šesti lety neviděl. Takže jsem si na začátku vůbec nedovedl představit, jak ho budu hrát. Fyzicky jsem si nepřipadal jako on. Byla to pro mě hádanka. S odstupem času už samozřejmě chápu, proč ho David ve mně viděl.

A proč tedy?

Viděl mezi námi nějaké styčné body, co se týče energie. Nějaký pozitivní přístup k životu. Jistý druh humoru, který ale často používáte, protože něco skrýváte. A nadhled.

Jak dlouho jste se na tuto roli připravoval?

Ta historie je složitější. Začali jsme se připravovat už v roce 2014, ale začátek natáčení byl dvakrát posunut, protože film nedostal grant. Začal jsem běhat s trenérem Janem Pernicou z Českého atletického svazu, ale přerušili jsme trénink. Teď od ledna 2019 jsme zase spolu začali třikrát týdně trénovat.

Kolik jste musel zhubnout?

Asi osm kilo.

A jak vám to šlo?

Docela jo, protože jsem neměl žádnou nadváhu nebo podobně, ale zároveň jsem si potřeboval nastavit pravidla. Tréninky se mi zvětšil výdej a přestal jsem jíst lepek.

Takže žádná větší dieta nebyla potřeba?

Nejedl jsem

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Film

Rozhovory

Kultura, Sport

V tomto okamžiku nejčtenější