Deník N

Vozím do Česka studenty z Asie, tvrdí účastník Zemanovy čínské cesty. České školy to popírají

Sídlo Ústavu mezinárodní kooperace 21. století v ulici Politických vězňů.
Sídlo Ústavu mezinárodní kooperace 21. století v ulici Politických vězňů.
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

V podnikatelské delegaci, která doprovázela prezidenta Miloše Zemana do Číny, měl zastoupení i Ústav mezinárodní kooperace 21. století. Málo známá instituce se na svých webových stránkách chlubila spoluprací například s Vysokou školou ekonomickou či Raiffeisenbank.

Podle svých webových stránek umí ústav zprostředkovat národní i mezinárodní obchodní kontakty, právní či ekonomické poradenství, tvoří analýzy, organizuje semináře, ale zaměřuje se třeba i na propagaci vzdělávání na českých i zahraničních školách a navazování mezinárodní kooperace pro fyzické i právnické subjekty. Podle jeho ředitele Petra Humpolíka posílá zejména čínské studenty na české školy.

Ty o tom však zpravidla nevědí.

Ústav původně uváděl, že má vazbu na Vysokou školou ekonomickou v Praze, Vysokou školou hotelovou v Praze či Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy. Vedle toho měl na stránkách například loga Raiffeisenbank či Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Její mluvčí Christian Rühmkorf Deníku N potvrdil, že ústav vedený Petrem Humpolíkem je jejich členem, bližší informace o něm ale nemá.

Když se však redakce začala doptávat dalších institucí uvedených na stránkách, většina z nich uvedla, že 

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější