Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Pozemkové otazníky pana Babiše, jemná diplomacie po česku a rasisté na zimácích

Tištěný Deník N najdete od pondělí do pátku na pultech trafik nebo ve svých poštovních schránkách. Foto: Deník N
Tištěný Deník N najdete od pondělí do pátku na pultech trafik nebo ve svých poštovních schránkách. Foto: Deník N

Proč se policie zajímá o pozemky příbuzných Andreje Babiše? Proč Jan Hamáček neodpovídá na dopisy? S čím se potýká romský hokejista v české extralize? Odpovědi se dozvíte ve čtvrtečních článcích Deníku N, které představuje Jan Jiřička.

Z naší produkce

Babišova finta? Vaší pozornosti doporučuji v první řadě zjištění Elišky Hradilkové Bártové. Ve svém článku popisuje, jak nepříliš majetní příbuzní manželky premiéra Andreje Babiše v minulosti koupili za miliony státní půdu. Podle policie jim peníze poskytla společnost Imoba spadající do koncernu Agrofert, která na pozemky tehdy neměla nárok. Po několika letech část z nich koupila právě tato Babišova firma.

Dopis skončil v koši. Česko se zase jednou ukázalo jako velmi nespolehlivý spojenec. O co jde? Ministerstvo vnitra neodpovědělo na žádost Řecka o pomoc se sirotky s argumentem, že dopis byl jen informativní a že se na podobné zprávy nereaguje. Atény přitom o odpověď výslovně požádaly. Co si o nás nyní myslí Řekové radši nevědět…

Ahoj děti, pojďte se nám narodit. Zatímco zvýšení rodičovského příspěvku včera večer už poslanci schválili, plán Aleše Juchelky z ANO pomoci rodinám s více dětmi teprve nabývá jasnější kontury. Už nyní je však jasné, že avizované lákadlo v podobě příspěvků na auto v něm nebude. Proč? To někdejší moderátor Medúzy vysvětluje v textu Barbory Janákové.

Šéfturista i ropák. Jan Tvrdoň ve svém článku přibližuje Jana Stráského, jenž včera zemřel. Lidé, kteří na někdejšího premiéra, šéfa Klubu českých turistů i šumavského národního parku vzpomínají, se shodují, že to byl čestný a pracovitý člověk.

Cyklistické žaloby. K neobvyklému soudnímu sporu se schyluje v druhém největším českém městě. Spolek Brno na kole chce podat na magistrát několik žalob kvůli rušení obousměrných cyklopruhů. Detaily a argumenty všech zúčastněných stran shromáždila Jana Ustohalová.

Střídmé oslavy. Moskvané mají rádi velkolepé přejezdy těžké vojenské techniky, ale dnes po dlažbě přikodrcalo pouze několik tančíků a dalších obrněných vozítek, líčí kulisy oslav výročí Velké říjnové socialistické revoluce Petra Procházková. Jejich neokázalá podoba ukazuje, že se putinovské Rusko od odkazu VŘSR odvrací.

Takový byl rozkaz. Jiné výročí – 30 let od pádu proslulé zdi – si připomínají v Německu. Masivní bariéra s ostnatými dráty však nestála jen v Berlíně. Náš tamní zpravodaj Pavel Polák se vypravil do vesnice Mödlareuth, druhdy přezdívané Little Berlin, kde vyzpovídal pamětníky, kteří zavzpomínali na život v rozdělené obci.

Snažím se být čestný. Renata Kalenská v dalším díle seriálu Děti Husákových dětí vyzpovídala dvaadvacetiletého Vojtěcha Zikána.  Student íránistiky mimo jiné popisuje, proč je jeho velkým vzorem Tomáš Halík a v čem ho děsilo české protiuprchlické veřejné mínění.

Naše, vaše, moje revoluce. Další mladý hlas – scenáristka, dramaturgyně a reklamní textařka Lucie Palkosková – v komentáři obhajuje právo lidí, kteří nezažili komunismus a listopad 1989, kritizovat minulost. „Přestaňme se přít, jestli byla sametová revoluce ‚vaše‘, ‚jejich‘, ‚pro nás‘ nebo ‚jen pro horních pár desítek‘, ale zkusme se shodnout, že aniž chceme zpochybňovat její význam, budeme víc řešit, co bude za třicet let,“ píše naše spolupracovnice.

K urnám už na základce? Angažovanosti mladých se věnuje i komentář politologa Petra Justa. V reakci na návrh Starostů se pozastavuje nad tím, proč by nemohli mít volební právo už patnáctiletí nebo šestnáctiletí.

Branky, body, nadávky. Dominik Lakatoš se odmala na českých zimácích vymykal svým vrstevníkům – talentem i svou etnicitou. Smutné je, že se hokejista romského původu musí čas od času potýkat s rasistickými pokřiky z tribun. „Je to stejný princip, jako by v USA během sportovních zápasů nadávali černochům, to by se určitě neobešlo bez následků,“ řekl útočník Vítkovic Davidu Janeczkovi, který popsal jeho nevšední příběh.

Zítra v tištěném Deníku N najdete

  • Proruská síť kolem Hradu. Kam až sahají kontakty lidí, kteří vodí k Zemanovi separatisty
  • Před sto lety se narodil Michail Kalašnikov. Nejpoužívanější zbraň světa postavil geniální samouk
  • Ruský plyn posílí, EU ho ale chce krotit
  • Ladislav Zibura změnil styl cestování, jeho cíl však zůstává stejný: nejít po povrchu, ale poznat autentický svět
  • Komentář: Mladí lidé už nechtějí poslouchat, jak to bylo za komunismu špatné a že si mají vážit současnosti
  • Nizozemský deník: Bez společnosti přátel si v zemi tulipánů pohodovou atmosféru nevytvoříte

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Pointa N

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější