Deník N

Za svou práci ručím, hájí se účetní, která podle SPD může za finanční nesrovnalosti

Předseda SPD Tomio Okamura. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Předseda SPD Tomio Okamura. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí našel ve vyúčtování kampaně SPD sedmnáct pochybení. Hnutí se bránilo, že za drtivou většinu nesrovnalostí může jeho bývalá účetní Zuzana Pražáková. Ta ale nyní Deníku N sdělila, že má svědomí čisté.

Účetní s námi nekomunikovala, už tu nepracuje, vysvětluje hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury řadu pochybení, která ve své zprávě zjistil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, když kontroloval předvolební kampaň z roku 2017.

„Vzhledem k nekomunikaci osoby odpovědné za vedení účetnictví v rámci voleb v roce 2017 nedokáže klient vysvětlit rozdíl mezi náklady kampaně vyplývajícími z poskytnutého účetnictví o kampani a zprávou o financování kampaně ve výši 38 696,90,“ odpověděla například SPD na dotaz úřadu, proč jsou v účetnictví a ve zprávě o vedení kampaně rozdíly v řádech desítek tisíc korun.

Stejně pak nesrovnalosti vysvětloval i předseda Tomio Okamura, podle nějž už hnutí s touto účetní ukončilo spolupráci. „Už v minulosti jsme podnikli personální kroky. Máme už jinou účetní firmu a máme i jiného pracovníka na sekretariátu, který to má v gesci,“ uvedl Okamura.

Účetní Zuzana Pražáková, které podle SPD nekomunikuje, Deníku N sdělila, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější