Deník N

Notes: Diktátor Superknírač střílí žerty a ministryně Schillerová vzdychá, že Češi naříkají

Tištěný Deník N najdete od pondělí do pátku na pultech trafik nebo ve svých poštovních schránkách. Foto: Deník N
Tištěný Deník N najdete od pondělí do pátku na pultech trafik nebo ve svých poštovních schránkách. Foto: Deník N

U pondělní výrobní linky Deníku N i vzpomínek na víkend vás vítá Magdalena Slezáková.

Den Deníku N

… nebo spíš dny, protože pondělní Notes patří i víkendovým článkům. Ale začněme dneškem a velkým rozhovorem s ministryní financí Alenou Schillerovou, vůbec prvním pro Deník N. Příležitosti se chopili Bára Janáková s Janem Pavcem a posuďte sami, jak dobře jí využili. Ministryni položili přes 60 otázek a vyptali se na ledacos, od platů a sociálních dávek přes slevy na jízdném a marketing hnutí ANO až po spekulace o prezidentské kandidatuře. Přičemž první téma bylo jasné: trable se schvalováním daňového balíčku, od kterého se odvíjí rozpočet na příští rok. Češi pořád naříkají, myslí si Schillerová. A věděli jste, že peníze nemají mašličky?

Mašličku na své papírové čepici nemá ani Večerníček – zato autor hudby k Večerníčkům má Řád přátelství neboli nejvyšší vyznamenání Ruska pro cizince. Pravda je, že Vadim Petrov je sice český skladatel a hrdý Žižkovák, ale kořeny má ve starobylém ruském rodě, který do Československa uprchl před bolševiky. Sedmaosmdesátiletý Petrov si Řádu přátelství váží jako ocenění své celoživotní práce, ale do Moskvy za Vladimirem Putinem se kvůli němu nevydá. Místo toho míří na ruskou ambasádu v Praze, zjistil Prokop Vodrážka.

Večerníček má v České televizi prostor už pěkných pár desítek let. Prostor naopak nedostali jiní – konkrétně v Událostech, komentářích na téma televize Nova a její koupě skupinou PPF. Scénář pořadu počítal jak se zástupci PPF a CME, tak se dvěma kritiky transakce, novinářem Luďkem Vainertem a mediálním analytikem Josefem Šlerkou. Nedlouho před začátkem vysílání však ČT pozvánku pro Vainerta i Šlerku zrušila. Vysvětlení najdete v článku Elišky Černé.

Spolek Kyrym birligi tvrdí, že zastupuje zájmy krymských Tatarů, ale ve skutečnosti zastupuje zájmy Ruska na okupovaném Krymu – a ty stejné zájmy zastupoval také 28. října na Pražském hradě. Líbí se mu, že „evropský politik Miloš Zeman uznal Krym za součást Ruské federace“. Deník N případ podrobně sleduje už od středy, kdy na něj upozornil. Vše o kauze prokremelských Tatarů ve Španělském sále se dočtete v rozcestníku Michaela Švece.

Také v případě Hongkongu platí, že víkendové zprávy nestárnou. Bohužel. Centrum města má za sebou další bolestivou sobotu a neděli, kdy pokojné demonstrace zastínil slzný plyn, oheň a násilí – včetně útoku nožem, těžce popáleného studenta, a dokonce i odkousnutého ucha. Do ulic Hongkongu, kde se vede válka s nejistým výsledkem, vás přenese fotoreportáž naší spolupracovnice Kristýny Macháčkové.

Mezi zadrženými bylo i několik žen, které se snažily okolním novinářům sdělit své kontaktní informace. Tyto údaje mohou být vodítkem pro rodiny zadržených osob a slouží k dohledání policejní stanice, kam byli zadržení odvezeni. Foto: Kristýna Macháčková pro Deník N

Zatímco v Hongkongu létaly vzduchem granáty se slzným plynem, Molotovovy koktejly nebo ochromující projektily, na letošní konferenci TEDx v Praze vás mohla ochromit maximálně nějaká silná myšlenka. Ne že by nebylo na výběr, což dokládá reportáž Petra Koubského. Také v ní je řeč o násilí a o válce, ale je to mnohem příjemnější čtení nežli skličující zprávy z Hongkongu, nemyslíte?

Velmi dobře se čte i článek Václava Rákose (aby ne, když začíná Hannibalem a slony!), ale ani z něj není nijak zvlášť veselo. Popisuje totiž, že se největší slaná laguna v Evropě může změnit v pohřebiště všeho živého. Přesněji řečeno, že ji v ten obří hřbitov mění člověk. Španělské Mar Menor, Menší moře, přitom svorně milují místní i turisté. Nebezpečí odhalily nedávné ničivé povodně.

Kde jinde než na tomto místě doporučit komentář Jana Moláčka S klimatickou změnou se nám vážně vyplatí bojovat, i kdyby neexistovala?

„Je to skvělé, buďme rádi,“ říká Jaromír Jágr. Nikoli ovšem na konto klimatické změny, ale o fenomenálním úspěchu mladého českého hokejisty Davida Pastrňáka. Z Pastrňákova kouzlení na ledě je u vytržení nejen celá NHL, ale také trenér Alois Hadamczik. „Vždy když ho vidím na ledě, v něm vidím jeho tátu,“ svěřil se Hadamczik Davidovi Janeczkovi.

S příchodem listopadu se opět začínají množit kníry. Ovšem venezuelský diktátor Maduro ke svému mohutnému porostu žádný Movember nepotřebuje. Nedávno si dokonce zažertoval, že je „Superknírač, který pohne knírem a svrhne vládu“. Ale žerty stranou. Tomáš Nídr Madurův „kartáč pod nosem“ zasazuje do vlny protivládních protestů, která se teď valí Latinskou Amerikou. A dělá to výborně – ideální tečka na závěr dnešního přehledu. A co vás čeká zítra?

Zítra v tištěném Deníku N

  • Velký rozhovor s generálem Petrem Pavlem o NATO, KSČ a kandidatuře na prezidenta
  • Více svobody, bez přesčasů a respekt k rodině: příběhy českých lékařů v Německu dokazují, že za vším nejsou jen peníze
  • Problémy Boeingu Airbusu nepomůžou. Boeing světové prvenství neobhájí, ale Airbus je na hraně výrobních možností
  • Rozhovor s Michaelem Kocábem: Revoluci udělali občané sami, komunisty jsme měli zakázat
  • Detektivka ze starých časů Krev je můj chleba září na literárním nebi
  • Komentář Jiřího Pehe: Globálním kapitalismem otřásá boj proti nerovnosti
  • Dítě Husákových dětí: Novodobé dějiny skoro neznáme, to je špatně, říká Kristýna Janouchová

Letem světem

iRozhlas se ponořil do příběhů 221 lidí, které Miloš Zeman vyznamenal od svého nástupu do prezidentské funkce, a ve velké grafice shrnuje Zemanovy příznivce a sympatizanty. Kolegové z Českého rozhlasu tak spočítali, že přes třetinu řádů a medailí putovalo právě do prozemanovského (byť značně proměnlivého) tábora.

Evropští lídři si zase sečetli dosavadní výsledky svých vztahů k Číně a pomalu docházejí k závěru, že se někde stala chyba. „Evropa se probouzí a začíná čelit čínské výzvě,“ píšou Foreign Affairs. Jedním dechem ale zmiňují dvě zásadní překážky. Evropa není jednotná. A i kdyby byla, je polapená uprostřed americko-čínské obchodní války.

Obchodní válka dvou největších světových ekonomik zkrátka dopadá úplně na všechny, včetně mě nebo vás. Ale kdybyste náhodou měli přebytečných 13,5 milionu dolarů a zrovna nevěděli, co s nimi, na Floridě se zrovna nabízí jedna náramná rezidence. Říká se jí Zlatý palác, a zatímco by si někdo (kupříkladu já) mohl pomyslet, že přesně takhle vypadá peklo na zemi, jiní obdivují inspiraci romanovským Ruskem a petrohradskou Ermitáží. Každé zboží má prý svého kupce, jestlipak ho najde také Zlatý palác?

Když už jsme u Ruska, VICE News natočily fantastickou reportážhip-hopu v roli protestní hudby mladé generace i o tom, jak režim v boji s ním kulhá na obě nohy. „Naše země je zemí zkreslujících zrcadel. Nikdy nenajdete pravdu,“ říká v reportáži Husky (vlastním jménem Dmitrij Kuzněcov) ze sibiřského Ulan-Ude.

Severokorejské okénko, jímž své Notesy často uzavírám, dnes důstojně nahradí inspekční cesta generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny do Šanghaje. Něžná klavírní hudba se lehounce třepotá nad záběry, kterak Si Ťin-pching kráčí po palubě lodi ukotvené na Dlouhé řece, usmívá se mezi snítkami bambusů, srpem a kladivem, zkoumá úspěchy pracujících a vítá se s dojatým jásajícím davem.

Solidní práce propagačního oddělení KS Číny, která mezinárodní televizní síť CGTN provozuje! Až u nás nějaká politická strana bude chtít rozjet vlastní televizi, má se kde učit.

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější