Deník N

Česko, to je Franz Kafka, Wales zase Dylan Thomas. Anebo ne?

Rodný dům Thomase Dylana ve velškém Swansea. Foto: Dominika Píhová, Deník N
Rodný dům Thomase Dylana ve velškém Swansea. Foto: Dominika Píhová, Deník N

Britský deník Dominiky Píhové: Kdyby Velšané vybírali svého nejvýznamnějšího spisovatele, byl by to pravděpodobně Dylan Thomas, známý britský básník 20. století. Nešlo by tak úplně o důkaz lásky či znalosti díla, jako spíš skutečnost, že jeho jméno má ve světě zvuk. Thomasovy básně a hry obdivují dodnes miliony lidí po celém světě – kolik z nich je ale z rodného Walesu…

Thomas se narodil v kopcích jihovelšského Swansea. V rodném městě na něj narazíte na každém rohu – na trafostanicích je nasprejovaná podobizna umělce a v místní hospodě si můžete dát pintu piva v Thomasově koutě. Kromě toho tu slaví jeho mezinárodní den, u přístavu najdete Centrum Dylana Thomase a na konci ulice Cwmdonkin Drive stojí dům číslo 5. V Dylanově životě ten nejdůležitější.

Podobiznu Dylana Thomase najdete ve Swansea prakticky na každém rohu. Foto: Dominika Píhová, Deník N

„Rodina tenhle dům pořídila, aby se posunula na společenském žebříčku,“ vypráví Geoff Haden, zatímco mě provádí prvním patrem stavení. Dům roky vracel do původního stavu, což se mu podařilo díky Dylanovým dopisům i vzpomínkám služebné Emily. Uvnitř domu se tak náhle ocitnete ve 20. letech minulého století.

Velšan, co psal anglicky

S psaním Thomas začal v osmi letech, ve dvanácti mu v novinách vyšla první báseň. Později se ukázalo, že si ji „vypůjčil“ z jiné publikace a autorství si připsal neprávem. V roce 1927 se tím ale nikdo tolik nezaobíral.

Rodný dům Dylana Thomase. Foto: Dominika Píhová, Deník N

Po škole se věnoval novinařině, brzy se však rozhodl pro kariéru básníka a odstěhoval se do Londýna, aby dohlížel na vydání své první knihy. „S Walesem měl velice složitý vztah. Když byl v Londýně, chtěl do Swansea, když byl ve Swansea, chtěl do Londýna,“ vysvětluje Haden Thomasův ambivalentní vztah k Walesu. Psal jen v angličtině, o publikování ve velštině neměl zájem, což se vlastenecky smýšlejícím Velšanům nelíbilo.

Thomas byl velmi nepravděpodobným miláčkem davů. Měl pověst

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Britský deník

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější