Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kellnerovy sportovní kanály nebudou mít v Česku konkurenci. Co z toho plyne pro zdejší fotbal?

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Společnost PPF miliardáře Petra Kellnera převzetím skupiny CME získá ke stávající O2 TV i placené sportovní kanály TV Nova. Pro český profesionální fotbal to ale znamená, že se ze dvou případných konkurentů o vysílací práva stanou partneři, pokud akvizici schválí příslušné úřady.

Už loni v létě, kdy Ligová fotbalová asociace (LFA) prodávala naposledy televizní práva na nejvyšší českou soutěž až do roku 2024, se nenašel jiný zájemce než společnost Pragosport, za kterou stojí bývalý místopředseda fotbalové asociace Jaroslav Vacek.

Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík tehdy bojoval za to, aby se cena televizních práv navýšila. Jenže jeho deklarovaná nabídka společnosti Médea, za kterou stojí Jaromír Soukup, nakonec oficiálně na stole LFA nepřistála. Přestože Tvrdík pro Televizi Seznam uvedl, že je Médea společně s investory z Číny připravena zaplatit 180 milionů korun ročně, tedy o 30 milionů více než Pragosport.

Vackova společnost poté přeprodala práva na ligu O2 TV. Tedy placenému sportovnímu kanálu, který vysílá od roku 2016.

Vedle České televize, které zbyla čtvrtá volba zápasu z každého kola fotbalové ligy, už momentálně není na tuzemském televizním trhu více hráčů, pro které má smysl o vysílací práva usilovat. ČT Sport navíc může vysílat jedno méně atraktivní utkání týdně jen díky dohodě mezi kluby a vlastníkem práv.

Na druhou stranu ve vyspělých evropských státech není obvyklé, aby

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Fotbal

Média

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější