Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Hrozí jim znásilněním i zplynováním. Řada političek ale nenávist na sítích neřeší

Poslanecká sněmovna. Foto: Adam Hecl, Deník N
Poslanecká sněmovna. Foto: Adam Hecl, Deník N

Političky se setkávají s výhrůžkami smrtí či jim lidé na internetu přejí znásilnění. V lepším případě zpochybňují jejich kompetence či vzhled. Pirátská poslankyně Olga Richterová se například stala terčem nenávistné kampaně kvůli výroku, který nikdy neřekla. Její kolegyně z ANO Barbora Kořanová zase dostala několik výhrůžek, když odsoudila snahy SPD politizovat nešťastný případ znásilnění na Litoměřicku.

„Hodně mi chodí reakce, že jsem hnusná a ještě blbá. U ženy často hodnotí vzhled a inteligenci,“ popisuje své zkušenosti Olga Richterová, která se ve svých 34 letech může pyšnit několika tituly, včetně doktorky filozofie.

Richterová přitom o nenávisti na internetu původně vůbec nechtěla mluvit a trvalo několik měsíců, než se rozhodla Deníku N své zkušenosti popsat. Nenávistné e-maily a komentáře na sociálních sítích začaly poslankyni chodit poté, co falešná facebooková stránka Pirátská pravda loni vydala nepravdivou zprávu o tom, že Richterová chce dávat startovací byty migrantům.

Autora stránky se nepodařilo odhalit ani poté, co Piráti podali trestní oznámení, a falešný citát už od té doby žije vlastním životem.

„Objevuje se to ve vlnách. Je fascinující, že stále dokola šíří tu jednu věc,“ míní Richterová, která jen ve své e-mailové schránce napočítala stovky nenávistných zpráv. „E-maily se dostaly až k mé tetě do USA, která žije v české komunitě. Chodí to všem společenským vrstvám,“ dodává. Dále jsou tu příspěvky na sociálních sítích, které se často šíří i v uzavřených skupinách.

„Jeden člověk mi poslal příšernou nadávku. ‚Nejdřív zplynovat Afričany a pak tebe.‘ Podařilo se nám pak najít jeho telefon, Ivan (Bartoš) mu zavolal a vynadal. Ten člověk byl v šoku, že píše reálné osobě a matce

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější