Deník N

„Musíme na vahách měřit.“ Komunisté stojí za Babišem, chtějí ale řešit zahraniční mise a církevní restituce

Předseda Vojtěch Filip přivedl díky dohodě s Babišem komunisty nejblíže k moci v polistopadové historii této země. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Předseda Vojtěch Filip přivedl díky dohodě s Babišem komunisty nejblíže k moci v polistopadové historii této země. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Hlasování o nedůvěře vládě rozhodnou především strany, které nyní premiérovi Andreji Babišovi umožňují vládnout. Zatímco sociální demokraté, kteří jsou s ANO v koalici, odmítají cokoli komentovat a definitivně se rozhodnou až ve středu, komunisté jsou mnohem sdílnější. I když má mít rozhodující slovo výkonný výbor ÚV KSČM, někteří poslanci chtějí napřed slyšet garance, že premiér Babiš bude dodržovat toleranční dohodu. Požadují například, aby Sněmovna protlačila zdanění náhrad církevních restitucí i přes nesouhlas Senátu. Ptát se chtějí také na účast českých vojáků v zahraničních misích.

Redakce Deníku N dnes oslovila všech patnáct poslanců komunistického klubu s otázkou, jak se v pátek zachovají při hlasování o nedůvěře vládě. Většina z nich odpověděla, že budou vycházet ze stanoviska vedení, které zasedne v úterý. Někteří pak zohlední i vyjádření Babiše, který v pátek v osm ráno přijde na jejich klub vysvětlovat nové okolnosti v kauze Čapí hnízdo.

Velká část poslanců je přesvědčená, že reportáž serveru Seznam Zprávy o údajném únosu Andreje Babiše mladšího nepřináší nové informace, proto podle nich také není důvod hlasovat pro nedůvěru.

Tak se pro Deník N vyjádřila poslankyně Hana Aulická Jírovcová nebo Alexander Černý. „Působí to docela nepřesvědčivě, mám pocit, že nic z gruntu nového jsme se nedozvěděli, a nevidím důvod, proč bychom měli zasahovat do něčeho, co běží,“ podotkl Černý.

S tím souhlasí i Miroslav Grebeníček, který navíc velmi ostře odsoudil „politickou opozici“. „Odmítám, aby parlament na sebe bral nejenom zákonodárnou moc, ale i moc výkonnou, případně soudní. Když mi přinesou výrok soudu, že Babiš je v tom nebo onom vinen, tak pak se můžu rozhodnout. Ale aby kdejaký mocichtivý fracek tvrdil, že ten nebo onen je zloděj nebo grázl, tak to nejde. Média dokážou za minutu z člověka udělat totální hovado nebo génia. Hnusí se mi, co se děje ve společnosti,“ uzavřel Grebeníček.

Dolejš: Pokud premiér chce důvěru, měl by držet slovo

Bývalý místopředseda KSČM Jiří Dolejš se chce rozhodnout pragmaticky

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Kauza Čapí hnízdo

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější