Deník N

Do brexitu zbývá osm dní, tři měsíce, nebo i víc. I Češi teď ovlivní, jestli půjdou Britové k volbám

Pohled na britskou Dolní sněmovnu během projevu premiéra Borise Johnsona. Dole v první opoziční lavici poslouchá lídr labouristů Jeremy Corbyn. Foto: UK Parliament
Pohled na britskou Dolní sněmovnu během projevu premiéra Borise Johnsona. Dole v první opoziční lavici poslouchá lídr labouristů Jeremy Corbyn. Foto: UK Parliament

Projednávání brexitu se na britské straně opět zaseklo. Parlament ho dokonce na nejbližší dny přestal projednávat, vláda vyčkává, až se lídři ostatních zemí poradí, co s brexitem a jeho možným dalším odkladem dál. Kabinet premiéra Borise Johnsona včera večer v parlamentu zaznamenal důležitou výhru, pak ale utrpěl další zásadní porážku. Ve hře jsou stále různé termíny i varianty odchodu z EU i předčasné volby.

Včera večer nejprve poslanci poslali zákon o brexitu do druhého čtení. Nešlo o tolikrát zmiňovanou dohodu mezi Británií a zbytkem EU (Revised withdrawal agreement – Upravená dohoda o odchodu), ale o zákon, který ji má včlenit do národní legislativy a brexit provést. Na sobotním mimořádném hlasování poslanci totiž rozhodli, že nejprve má být projednán a schválen on a až pak teprve dohoda.

Johnson tedy zaznamenal důležité vítězství, ale jen dílčí. Nejen proto, že zákon může od poslanců dostat řadu dodatků, které si nepřeje. Například podmínku vzniku celní unie s EU. O čtvrt hodiny později ale následovalo ještě druhé, významnější hlasování.

A to vláda prohrála. Poslanci neschválili její záměr, aby byl 110stránkový zákon projednán během pouhých tří dní. To by umožnilo po něm projednat brexitovou dohodu a stihnout brexit 31. října.

Projednávání zákona tedy bude delší, ale ačkoliv premiér před hlasováním hrozil, že při odmítnutí časového plánu se pokusí vyvolat předčasné volby, po něm už o nich nemluvil.

Teď je chce prosadit v případě, že Evropská unie odsouhlasí odklad brexitu do 31. ledna, o což ji musel podle britského zákona požádat.

V reakci na britské hlasování hned v noci oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

brexit

Evropská unie

V tomto okamžiku nejčtenější