Deník N

Kde udělal Trudeau chybu? Byl hvězdou, teď bojuje o přežití

Pro mnoho lidí, kteří před čtyřmi lety mladého politika volili, je velkým zklamáním. Kanaďané se přiklánějí na stranu konzervativců. Foto: Frank Schwichtenberg, Wikimedia Commons
Pro mnoho lidí, kteří před čtyřmi lety mladého politika volili, je velkým zklamáním. Kanaďané se přiklánějí na stranu konzervativců. Foto: Frank Schwichtenberg, Wikimedia Commons

Parlamentní volby v Kanadě jsou prvním zúčtováním pro premiéra Justina Trudeaua, jehož zvolení před čtyřmi lety vyvolalo tak nadšený ohlas. Teď bude rád, když zítra dostane aspoň tolik hlasů, aby mohl vést menšinovou vládu.

Trudeau vysvětlující kvantovou teorii.

Trudeau na dvou rukou na stole v jogínské poloze páv.

Trudeau, který si na státní návštěvě Japonska vezme den volna, aby mohl s manželkou oslavit výročí svatby.

Trudeau, který na otázku, proč má ve vládě polovinu žen, řekne: „Protože je rok 2015.“

Před čtyřmi lety se zdálo, že tenhle vzdělaný, energický a pohledný politik, bývalý učitel a syn někdejšího kanadského premiéra, nemůže udělat chybu. Za dva roky, co se postavil do čela Liberální strany, ji přivedl k volebnímu vítězství. Sestavil vládu, která by dost dobře mohla být i plakátem pro reklamu na Benetton, tak různorodí lidé v ní ministerstva zastávali.

Po čtyřech letech vládnutí ale kdysi zbožňovaný Trudeau bojuje o přežití a Konzervativní strana, kterou s takovým přehledem v roce 2015 zbavil pozic, ho teď přinutí velkou část z nich zase vrátit zpátky. Podle posledních odhadů před volbami, které se konají během noci českého času, totiž liberálové skončí až třetí po konzervativcích a Nové demokratické straně NDP, která je na druhém místě. Trudeauova strana se ve vládě udrží patrně jen v koalici s ponižující menšinou.

Jeho příběh může být poučením pro všechny, kdo chtějí nastolovat změny příliš rychle, kdo chtějí být

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Hlavní, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější