Deník N

Nemocnice má lékaře i vybavení, pojišťovna ale s otevřením chirurgického oddělení pro Šumavu váhá

Akutní chirurgická ambulance v Sušické nemocnici v dubnu 2017. Foto: Miroslav Chaloupka, ČTK
Akutní chirurgická ambulance v Sušické nemocnici v dubnu 2017. Foto: Miroslav Chaloupka, ČTK

Za méně než dva měsíce dalo nové vedení sušické nemocnice dohromady tým lékařů, kteří by dokázali obnovit provoz chirurgického oddělení. To v městečku pod šumavskými vrchy zavřelo před dvěma lety a místní i turisté tak musí absolvovat o desítky kilometrů delší cestu do jiných nemocnic. Jenže otevření oddělení, které je podle nemocnice v tuhle chvíli připraveno jak technicky, tak personálně, naráží na problémy s papíry.

Pokud dnes budete mít v Sušici zdravotní problém, který bude vyžadovat ošetření a hospitalizaci na chirurgickém oddělení, máte dvě možnosti. Buď se vydáte zhruba do zhruba třicet kilometrů vzdálených Klatov, nebo pojedete stejně daleko do Strakonic.

Pokud se ale například zraníte při výletu na Modravě, přidejte na každou stranu ještě dalších třicet kilometrů. V samotné Sušici, která se označuje za Bránu Šumavy, vám pomůžou pouze s menšími problémy v chirurgické ambulanci.

Co takové obíhání po okresech a krajích obnáší v praxi, testuje ředitel Sušické nemocnice Václav Rada už několik dnů na vlastní kůži. Ve čtvrtek se vydal do osmdesát kilometrů vzdálené Plzně jednat na krajský úřad. V úterý absolvuje stejnou cestu znova – tentokrát na jednání se zdravotní pojišťovnou. Za sebou má několik jednání s nadějnými lékaři. Vše kvůli tomu, aby se pokusil v Sušici provoz chirurgického oddělení obnovit.

Rada, někdejší manažer společnosti Microsoft, vede sušickou nemocnici necelé dva měsíce. Ujal se jí poté, co město, jemuž nemocnice patří, po vzájemné domluvě rozvázalo smlouvu se společnosti Penta, která zařízení provozovala od roku 2017. A jedním se závazků, které si Rada dal, je obnovení alespoň části oddělení, které během úřadování Penty a jejího předchůdce Nemosu zavřely – často zejména z personálních důvodů.

Nyní by se situace mohla otočit. „Jakýmsi zázrakem

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější