Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zdražení jízdného o korunu, osm mrtvých a rabování. Chilany rozbouřila poslední kapka

Násilné protesty v Chile donutily prezidenta Sebastiana Piňeru k vyhlášení mimořádného stavu. Concepcion, Chile, 20. 10. 2019. Foto: José Saavedra, Reuters
Násilné protesty v Chile donutily prezidenta Sebastiana Piňeru k vyhlášení mimořádného stavu. Concepcion, Chile, 20. 10. 2019. Foto: José Saavedra, Reuters

Nejméně osm obětí už mají nečekané nepokoje v Chile. Nepatrné zdražení cen jízdenek, které je spustilo, i hlubší příčiny pro Deník N analyzuje Tomáš Nídr.

Protesty v metru přinesly konec „nudy“ v Chile

Nudlovitá republika mezi Andami a Pacifikem měla v posledních letech ve srovnání s jinými státy kontinentu nevzrušivou politiku, ale může to změnit drobné zvýšení cen jízdného v hromadné dopravě v hlavním městě Santiagu.

Zdražení vedlo k velkým nepokojům, které podlamují pozici současného prezidenta Sebastiána Piñery. Také mohou nachystat půdu pro nástup Josého Antonia Kasta, kterému se přezdívá „chilský Bolsonaro“.

Chilský prezident Piñera s předsedou Evropské rady Tuskem v OSN v New Yorku. Foto: European Union

Před měsícem v Santiagu de Chile si autor textu při přejíždění mezi pracovními schůzkami liboval, jak zdejší síť metra skvěle funguje. V kombinaci s autobusy se dá s jednou elektronickou kartičkou v rámci integrované hromadné dopravy, která není ve všech hlavních městech regionu pravidlem, velmi rychle dostat tam, kam potřebujete.

Navíc ve všech tunelech je mobilní signál, takže se bez problémů dá čas ve vagonu využít k vyřešení e-mailů. Stanice zpříjemňují profesionální fotografie krás země, které návštěvníka upozorňují i na méně známé kouty protáhlé republiky mezi Andami a Pacifikem.

Lepší by bylo v předešlém odstavci použít minulý čas, protože dnes už je osmdesátka stanic rozmlácená a desítky vozů vypáleny. Může za to drobné zvýšení ceny jízdného z 800 pesos na 830 (z 25,80 na 26,80 Kč). Část Chilanů tak rozzuřilo, že se pustili do demolice symbolu toho, jak hospodářsky i organizačně předstihují své sousedy. Škody na vybavení ještě nejsou sečteny, ale půjdou (v korunách) do miliard.

Skok přes turniket do chaosu

Ve čtvrtek to začalo přeskakováním přes turnikety. První odvážlivce brzy následovali další, takže pořádková služba u vstupu najednou nestíhala.

Situace se postupně vyostřovala a nespokojenci především mezi mladými lidmi se pustili do

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Latinská Amerika

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější