Týden v peněžence: Levnější volání, poctivější směnárny a nová mapa kupní síly v Evropě

Hypotéky si před zdražováním můžete „pojistit“ na delší dobu než dříve. Další novinka čeká u bankomatů – místo zasouvání stačí kartu jen přiložit. Podnikatelé se od Nového roku musí připravit nejen na rekordní růst povinných záloh, ale především na změnu jejich splatnosti. Tyto i další aktuality najdete v našem pravidelném výběru ze světa osobních financí.
Delší fixace u hypoték a srovnávač, který nechce vaše data
Tuzemské banky hlásí rostoucí zájem o delší fixace hypoték. Úrokové sazby rostou, lidé se proto snaží „pojistit si“ jejich současnou výši. Nejnověji rozšířila svou nabídku Komerční banka, a to o patnáctiletou fixaci.
Nejdelší období bez změny úroků nyní nabízí Česká spořitelna – dvacet let. Její sazby začínají od 3,99 % ročně, zatímco u patnáctileté fixace od 3,59 % a u pětileté od 3,19 %. „Pojistka“ tak v součtu může vyjít podstatně dráž, na druhou stranu umožňuje lépe plánovat budoucí výdaje – nikdo neví, jak výrazně se zvýší sazba třeba po pěti letech.
Patnáctiletou fixaci umožňují vedle KB a ČS také ČSOB s Hypoteční bankou a Raiffeisenbank. Nejvýše desetiletou mají v nabídce UniCredit Bank, Moneta a Sberbank, sedmiletou pak Wüstenrot.
Banky v posledních letech naopak omezily nebo zrušily nabídku hypoték s pohyblivou (plovoucí) sazbou. Úrok se u nich mohl měnit třeba každý měsíc podle vývoje tržních sazeb (ukazatel PRIBOR plus marže banky). „Klienti tuto možnost využívají s ohledem na nízké fixní úrokové sazby velmi sporadicky,“ říká například mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká. Vedle této banky nabízí pohyblivou sazbu také Česká spořitelna a Hypoteční banka (ČSOB).
Existuje ještě další možnost, jak si